Reflektory wyświetlające informacje dla kierowcy na drodze, czyli nowy patent Mercedesa

Jeszcze w tym roku samochody klasy S marki Mercedes-Maybach zostaną wyposażone w „inteligentne” reflektory, które nie tylko oświetlają drogę przed autem, ale również wyświetlają na niej pomocne informacje dla kierowcy.

Reflektory wyświetlające informacje dla kierowcy na drodze, czyli nowy patent Mercedesa
Podaj dalej

Digital Light – „inteligentne” światła przyszłości to nowe rozwiązanie ma być krokiem naprzód w stosunku do HUD (czyli informacji wyświetlanych na przedniej szybie). Jego podstawą są wyposażone w „milion programowalnych pikseli” reflektory, które sprawiają, że kluczowe symbole ostrzegawcze i wskazówki pojawiają się nie na ekranie ani nie na szybie, lecz na drodze.

W rzeczywistości ze standardowymi lampami zintegrowane zostały malutkie projektory. Dzięki informacjom z czujników pokładowych, map czy sieci, mogą one wyświetlać na drodze rozmaite symbole: np. płatek śniegu ostrzega przed śliską nawierzchnię, znak robotników oznacza, że trwają prace na drodze, a proste białe linie mogą wyznaczać szerokość pojazdu.

Choć wyświetlanie tych symbolów jest najbardziej emocjonującą nowinką, programowalne piksele Digital Light przynoszą jeszcze jedną korzyść. Pozwalają selektywnie dezaktywować część „światełek” tak, by nie oślepiać pieszych oraz samochodów jadących z naprzeciwka. Producent zapewnia o zawsze optymalnych warunkach oświetleniowych.

Przeczytaj również