Rajdowa stolica pod władzą komunistów

Rajdowa stolica pod władzą komunistów

Rajdowa stolica pod władzą komunistów

Podaj dalej

Na ulicach w okolicach Zlina trwa od wczoraj najważniejsza motorsportowa impreza dla naszych południowych sąsiadów – Rajd Barum. Czy wiedzieliście, że za czasów komunistycznych Zlin nosił nazwę Gottwaldov, na cześć prezydenta Klementa Gottwalda?

Gottwald od samego początku piął się bardzo szybko na szczeblach komunistycznej kariery. Był on m.in. jednym z założycieli Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Po rezygnacji Edwarda Benesza został prezydentem Czechosłowacji, gdzie wprowadził stalinowski system rządów. Rok później miejscowość Zlin przemianowano na Gottwaldov, aby oddać mu cześć.

A jak tam sytuacja na oesach? Na 2 próbie Kajetan Kajetanowicz był dopiero 8, tracąc 6,6 s. do zwycięzcy, którym okazał się Jan Kopecky. Po dwóch odcinkach specjalnych Czech prowadzi z przewagą 6 sekund nad Aleksiejem Łukjaniukiem i 7,2 s. nad Vaclavem Pechem. Kajto jest 5. ze stratą ponad 16 sekund. Pozostali polscy zawodnicy w R5 są w drugiej i trzeciej dziesiątce, w ERC 3 Aleks Zawada jest na drugim miejscu, zaledwie 0,3 s. za Jarim Huttunenem.

Tagi: ERC Barum

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News