Rajd Portugalii: Tanak pierwszym liderem, Fordy blisko szczytu

Rajd Portugalii: Tanak pierwszym liderem, Fordy blisko szczytu

Rajd Portugalii: Tanak pierwszym liderem, Fordy blisko szczytu

Podaj dalej

Szósta runda Rajdowych Mistrzostw Świata wystartowała od przejazdu przez superoes Lousada. Najlepszym czasem popisał się tam Ott Tanak, tuż za nim znaleźli się dwaj kierowcy Forda.

W ubiegłym sezonie na rallycrossowym torze Lousada zjawiło się aż 35 tysięcy kibiców i wydaje się, że i tym razem na miejscu pojawiły się podobne tłumy. Tak samo, jak w przypadku Rajdu Argentyny, rywalizacja rozpoczęła się od superoesu, na którym załogi rywalizowały łeb w łeb. Oprócz śledzenia czasów mieliśmy zatem dodatkowy smaczek i obserwowaliśmy, kto w danej dwójce będzie szybszy.

Na początku na torze pojawili się zawodnicy walczący w kategorii WRC 2. W pierwszej parze na starcie ustawili się Stephane Lefebvre i Pedro Meireles. Lepszym z tej dwójki okazał się fabryczny kierowca Citroena, który ze zdecydowaną przewagą pokonał reprezentanta gospodarzy. Podobną sytuację mieliśmy zresztą w dwóch kolejnych pojedynkach –na trasie pojawiali się kolejni Portugalczycy i za każdym razem przegrywali, kolejno z Takamoto Katsutą i Gusem Greensmithem. Wszystkie te wyniki po chwili i tak odeszły w niepamięć, bo na mecie pojawił się Pontus Tidemand, który znów wszystkich pokonał.

Pierwszymi samochodami WRC na torze podróżowali Mads Ostberg i Yazeed Al-Rajhi. O wytypowanie zwycięzcy było tutaj raczej dosyć łatwo, bo chyba nikt nie podejrzewał, że Norweg może przegrać. Kierowca Citroena C3 WRC pokonał ostatecznie Saudyjczyka aż o 9 sekund! Bardzo ciekawą rywalizację oglądaliśmy chwilę później. Na starcie obok siebie ustawili się bowiem Teemu Suninen i powracający do mistrzostw świata Hayden Paddon. Co ciekawe, lepszym z tej dwójki okazał się młody Fin, który pokonał kierowcę Hyundaia o 2 sekundy.

Obserwując kolejną parę do głowy mogła wpaść nam pewna myśl. Na tor wyjechali Elfyn Evans i Craig Breen i po raz kolejny to kierowca M-Sport Forda był lepszy. Czyżby Fiesty były spasowane idealnie pod taką charakterystykę oesu? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, musieliśmy jeszcze trochę poczekać. Udzielił nam jej w ostatniej parze Sebastien Ogier, który pokonał Thierry’ego Neuville’a. Ostatecznie najlepszy wynik widniał przy nazwisku Otta Tanaka, a podium skompletowali właśnie reprezentanci Forda, Ogier i Suninen.

Tagi: WRC, Rajd Portugalii, Ford, Ford Polska, Ford Performance

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News