Rajd Meksyku: Sebastien Ogier wygrywa po raz piąty i z trzecim producentem

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia po raz piąty w karierze wygrali Rajd Meksyku, w tym roku trzecią rundę Rajdowych Mistrzostw Świata. Francuzi byli najlepsi po raz drugi w tym sezonie, a osiągając najlepszy czas na Power Stage powrócą do Europy z kompletem 30 punktów.

Rajd Meksyku: Sebastien Ogier wygrywa po raz piąty i z trzecim producentem
Podaj dalej

Ogier jako jedyny w historii Rajdu Meksyku ma na koncie zwycięstwa z różnymi producentami. Przed sukcesami za kierownicą Citroena C3 WRC i Forda Fiesty WRC, trzykrotnie triumfował Volkswagenem Polo R WRC. Osobisty rekord zwycięstw kierowcy z Gap został podniesiony do 46 (w mistrzostwach świata).

To zawsze było szczególne miejsce – wyznał Ogier. – Jestem szczęśliwy, że nadal to się tak układa. To nie był bezproblemowy weekend dla nas, ale cieszę, że nie było ich na mecie. Na Korsyce z pewnością będziemy mieli taki sam cel. Sięgnąć po zwycięstwo i maksymalną liczbę punktów. Będę świętował w samolocie z szampanem, a potem w domu z żoną i moją maleńką!

Drugie miejsce wywalczyli wciąż liderzy cyklu, Ott Tanak i Martin Jarveoja. Załoga Toyoty Yaris WRC jako jedyna w tym sezonie nie zeszła jeszcze z podium (trzeci w Monte Carlo, pierwsi w Szwecji). Trzecią lokatą zaimponowali Elfyn Evans i Scott Martin. To pierwsze w tym roku podium dla zespołu M-Sport Ford World Rally Team. Kierowca Fiesty WRC z poprawionym aero przedniego zderzaka do wczoraj był wiceliderem, ale ostatecznie musiał uznać wyższość Tanaka, który zdystansował go o 19,7 sekundy.

Po raz pierwszy w tym sezonu na podium nie pojawił się żaden samochód fabrycznego zespołu Hyundaia. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul zdołali wywalczyć czwarte miejsce, co kosztowało Belgów 2. miejsce w punktacji cyklu. – Moje opony były martwe i musiałem z tym podjąć walkę – skomentował Neuville na mecie Power Stage. – Rano miałem dobry rytm, ponieważ jeśli ktoś z przodu popełniłby błąd mógłbym znaleźć się na jego miejscu.

Kris Meeke i Sebastian Marshall (Toyota Yaris WRC) nie zaliczyli czystego rajdu, ale wywożą punkty za 5. miejsce, swoje najwyższe w tym roku. Dzięki temu, banici z Wersalu i Alzenau cały czas są w kontakcie punktowym ze ścisła czołówką. – Wycisnąłem z siebie wszystko na tym odcinku – przyznał Meeke. – Szczerze to nie wiem czy lepsze były twarde czy miękkie opony. Droga nieco się oczyści. Cisnąłem jak diabli! Brytyjczyk nie żartował, bowiem na Power Stage’u lepszy od niego był jedynie Ogier (o 0,1 sekundy!).

Benito Guerra i Jaime Zapata Ortega uradowali meksykańskich kibiców, zajmując 6. miejsce. Rok po wycofaniu się z powodu spłonięcia Skody Fabii R5 z Motorsport Italia, wygrali meksykańską rundę WRC 2 nowym egzemplarzem konstrukcji z Mladej Boleslavi. – To wspaniały, wielki wynik, mój najlepszy! – cieszył się Guerra. – To moja pierwsza wygrana w WRC 2. To coś o co walczyłem przez 2 lata. Jestem naprawdę szczęśliwy, że stało się to tutaj w Meksyku.

Na podium mistrzostw towarzyszących znaleźli się Marco Bulacia Wilkinson (najlepszy wynik w karierze 18-latka z Boliwii) i Ricardo Trivino (obaj Fabia R5). Całe trio zmieściło się w pierwszej dziesiątce generalki, a przedzielili ich korzystający z Rally 2, Jari-Matti Latvala (Toyota) i Dani Sordo (Hyundai).

Za jedenastym Andreasem Mikkelsenem (Hyundai) metę w debiucie osiągnęli Łukasz Pieniążek i Kamil Heller, którzy jako pierwsi wystartowali do Wolf Power Stage. Reprezentanci M-Sport Ford World Rally Team samotnie wygrali rundę WRC 2 Pro, umacniając swój zespół na prowadzeniu wśród producentów. – Z pewnością przejechane kilometry są najważniejszą rzeczą, więc jest mi miło znaleźć się tu na mecie – powiedział Pieniążek. – Następnym razem będę miał więcej pewności na tych wymagających odcinkach.

Rajd Meksyku 2019 – wyniki na OS21 (Power Stage)

1. Ogier Sébastien – Ingrassia Julien
Citroën C3 WRC tyre
6:30.4
2. Meeke Kris – Marshall Sebastian
Toyota Yaris WRC tyre
+0.1
+0.1
3. Neuville Thierry – Gilsoul Nicolas
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+0.6
+0.5
4. Sordo Dani – Del Barrio Carlos
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+4.9
+4.3
5. Lappi Esapekka – Ferm Janne
Citroën C3 WRC tyre
+5.0
+0.1

Rajd Meksyku 2019 – wyniki rajdu (czołówka)

1. Ogier Sébastien – Ingrassia Julien
Citroën C3 WRC tyre
3:37:08.0
2. Tänak Ott – Järveoja Martin
Toyota Yaris WRC tyre
+30.2
+30.2
3. Evans Elfyn – Martin Scott
Ford Fiesta WRC tyre
+49.9
+19.7
4. Neuville Thierry – Gilsoul Nicolas
Hyundai i20 Coupe WRC tyre
+1:27.0
+37.1
5. Meeke Kris – Marshall Sebastian
Toyota Yaris WRC tyre
+6:06.2
+4:39.2
6. Guerra jr. B. – Zapata Ortega J.
Škoda Fabia R5 tyre
+15:35.5
+9:29.3
7. Bulacia Wilkinson Marco – Cretu F.
Škoda Fabia R5 tyre
+18:51.5
+3:16.0
8. Latvala Jari-Matti – Anttila Miikka
Toyota Yaris WRC tyre (SR)
+18:55.9
+4.4
9. Sordo Dani – Del Barrio Carlos
Hyundai i20 Coupe WRC tyre (SR)
+22:44.1
+3:48.2
10. Triviño Ricardo – Martí Marc
Škoda Fabia R5 tyre
+30:13.8
+7:29.7

Punktacja kierowców WRC 2019 po 3. rundzie (czołówka)

1. flag Ott Tänak 65
2. flag Sébastien Ogier 61
3. flag Thierry Neuville 55
4. flag Kris Meeke 35
5. flag Elfyn Evans 28

Punktacja producentów WRC 2019 po 3. rundzie

1. Toyota Gazoo Racing World Rally Team 86
2. Citroën Total World Rally Team 78
3. Hyundai Shell Mobis World Rally Team 77
4. M-Sport Ford World Rally Team 45

Przeczytaj również