Rajd Dakar 2019: Nikołajew jak Czagin. 5 podiów Rodewalda

Eduard Nikołajew, Jewgienij Jakowlew i Władymir Rybakow trzeci raz z rzędu wygrali Rajd Dakar w kategorii ciężarówek. Mechanik Darek Rodewald piąty raz zdobywa podium supermaratonu z Gerardem de Rooyem, trzecie z Moisesem Torrallardoną.

Rajd Dakar 2019: Nikołajew jak Czagin. 5 podiów Rodewalda
Podaj dalej

Seria trzech zwycięstw rosyjskiego trio stanowi wyrównanie osiągnięcia rodaków – Władimira Czagina (7 zwycięstw w Dakarze, 1 z Nikołajewem jako mechanikiem), Semena Jakubowa i Siergieja Sawostina. Kamaz wygrał piętnasty Dakar, pierwszy z modelem 43509.

Drugie miejsce przypadło kolejnej z fabrycznych załóg Kamaza – Dmitrijowi Sotnikowowi, Ilnurowi Mustafinowi i Dmitrijowi Niktinowi – którzy po 8. etapie znaleźli się na prowadzeniu. Rosjanie jako jedyni zostali sklasyfikowani dziś na oesowym podium, za Tonem van Genugtenem (Iveco) i Alesem Lopraisem (Tatra).

Gerard de Rooy, Moises Torrallardona i Darek Rodewald (Iveco Powerstar) kończą Dakar 2019 z dwoma zwycięstwami etapowymi. Kierowca z Eindhoven i mechanik z Lublińca mają już ich na koncie 21. W drodze po trzecią lokatę zajęli piąte miejsce na ostatnim etapie z Pisco do Limy. Czwartą lokatę zajęło kolejne Iveco prowadzone przez znanego z WRC, Federico „El Coyote” Villagrę, który ponad 20 razy triumfował w rajdowych mistrzostwach Argentyny.


Rajd Dakar 2019 – wyniki końcowe – ciężarówki (czołówka)

1 ??Eduard Nikołajew
??Jewgienij Jakowlew
??Władymir Rybakow
Kamaz 43509 41:01:35
2 ??Dmitrij Sotnikow
??Ilnur Mustafin
??Dmitrij Nikitin
Kamaz 43509 +25:36
3 ??Gerard de Rooy
​??Moisès Torrallardona
??Darek Rodewald
Iveco Powerstar +1:34:44
4 ??Federico Villagra
??Adrián Yacopin
??Ricardo Torlaschi
Iveco Powerstar +5:49:08
5 ??Aleš Loprais
??Petr Pokora
​??Ferran Marco Alcayna
Tatra Queen 69 +5:59:51

Przeczytaj również