Raj na środku morza. Co warto wiedzieć o Korsyce?

Raj na środku morza. Co warto wiedzieć o Korsyce?

Raj na środku morza. Co warto wiedzieć o Korsyce?

Podaj dalej

Po wizytach w Monte Carlo, Szwecji oraz Meksyku, nadszedł czas na czwartą rundę sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Już w nadchodzący weekend załogi zmierzą się pierwszej w pełni asfaltowej imprezie sezonu, Rajdzie Korsyki.

Co warto wiedzieć na temat Korsyki? Jest to najbardziej górzysta i zielona spośród wszystkich wysp Morza Śródziemnego. Chociaż jej położenie bardziej by wskazywało na to, że należy do Włoch, to terytorialnie jest częścią Francji. Korsyka jest bez wątpienia łakomym kąskiem przy poszukiwaniu miejsca na wakacje. Spotkamy tam piękne plaże z ośnieżonymi górami w tle.

Co zjemy na nazywanej przez francuzów „L’lle de Beauté”, wyspie piękności? Korsyka znana jest przede wszystkim ze swoich wyrobów mięsa wieprzowego. Znajdziemy tam też wyjątkowy odpowiednik szynki parmeńskiej, prisuttu. Będąc w restauracji warto spróbować m.in. pieczonej kuropatwy, gulaszu z zająca, czy też wszelkiego rodzaju potraw rybnych. Słynne są tam również potrawy mleczne, na czele z owczymi serami brocciu oraz niolo. Nie można nie wspomnieć też o kasztanach. Tak, to właśnie korsykańskie kasztany są podstawowym składnikiem tradycyjnej kuchni. Jak się je przyrządza? Piecze, gotuje, bądź spożywa w postaci zupy.

Jak Francja, to oczywiście wino! Tradycja produkcji tego trunku na Korsyce sięga czasów starożytności, kiedy to wyspa znajdowała się pod rzymskim panowaniem i słynęła ze swoich trunków na terenie całego cesarstwa. Na Korsyce uprawia się wiele szczepów winorośli, jednak winiarze chętniej sięgają po tradycyjne odmiany winogron, jak Sciacarello, czy Niellucio. Najczęściej występującym i charakterystycznym dla wyspy winem białym jest tam Vermentino z Coteaux du Cap Corse.

Będąc na Korsyce warto odwiedzić plażę Rondinara, która w 2015 znalazła się w rankingu najlepszych plaż Europy. Jeśli chcecie na nią trafić, to musicie szukać gdzieś w połowie drogi z Bonifacio do Porto-Vecchio. Korsykanie są serdeczni i gościnni, więc z całą pewnością nie spotkają nas z ich strony nieprzyjemności. Jeśli już o ludziach i Korsyce, to nie sposób nie wspomnieć, że urodził się tam Napoleon Bonaparte. O tym jednak opowiemy wam kiedy indziej.

Tekst: Kamil Wrzecionko

Tagi: Rajd Korsyki, WRC, Tour de Corse

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News