Ptaszek utrzymuje dobre tempo

Ptaszek utrzymuje dobre tempo

Ptaszek utrzymuje dobre tempo

Podaj dalej

Dzisiejsza rywalizacja w Rajdzie Portugalii rozpoczęła się od OS 2 Ponte de Lima. Załoga The Ptock przystąpiła do 27,5-kilometrowego odcinka bez zbędnej presji wyniku, co wczoraj podkreślali jednogłośnie Hubert z Maćkiem.

fot. Maciej Niechwiadowicz
fot. Maciej Niechwiadowicz
  • Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak kończą drugi dzień zmagań w 50. Rajdzie Portugalii na 6. miejscu w WRC2, depcząc po piętach Quentinowi Gilbertowi
  • Kris Meeke zachwyca swoją jazdą portugalskich kibiców i prowadzi nad Sebastienem Ogierem (+35,2 sek)
  • Po groźnie wyglądającym wypadku Haydena Paddona i Otta Tanaka OS 5 Ponte de Lima 2 zostaje odwołany, a kierowcom zostaje przydzielony dokładnie taki sam czas przejazdu
  • Jutro na polską załogę czeka sześć odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 165 kilometrów

 

23-letni zawodnik z Torunia świetnie przystąpił do piątkowej walki, uzyskując trzeci czas w WRC 2, pokonując tym samym Jana Kopecky’ego, wielokrotnego mistrza Czech i kierowcę fabrycznego Skody Motorsport.

Na następnej próbie Hubert popełnił delikatny błąd, źle oceniając głębokość koleiny na trasie. W efekcie Skoda Fabia R5 polskiego zespołu obróciła się, jednak dzięki szybkiej reakcji udało się uniknąć kontaktu z okalającym drogę drzewem. Ta przygoda kosztowała Polaków około 7-8 sekund, jednak Hubert nie stracił koncentracji i utrzymywał dobre, stabilne tempo.

Czwarta próba Viana do Castelo 1 stanowiła jednocześnie zwieńczenie pierwszej dzisiejszej pętli, po której niemal 80. najszybszych zawodników świata udało się do parku serwisowego. Wznowienie rywalizacji zaplanowane było na godzinę 16:40 polskiego czasu.

OS 5 Ponte de Lima 2 dla całej stawki WRC 2 właściwie zakończył się jeszcze przed jego rozpoczęciem. Groźnie wyglądający wypadek Haydena Paddona (Hyundai i20 WRC) oraz Otta Tanaka (Ford Fiesta WRC) spowodował zatrzymanie odcinka, a wszystkim 25 zawodnikom zgłoszonym do klasy WRC2 przyznano taki sam czas przejazdu.

Warto zaznaczyć, iż na tym etapie rywalizacji niestety swoją przygodę z Rajdem Portugalii zakończyły już dwie inne polskie załogi startujące w piątej rundzie światowego czempionatu. Łukasz Pieniążek (JWRC) dachował na drugim oesie, natomiast Jakub Brzeziński (DMACK Fiesta Trophy) wypadł z trasy na czwartym odcinku specjalnym.

Dalsza część rywalizacji przebiegała dla Huberta w podobnym tonie, a zawodnik z Torunia notował czasy w czołowej dziesiątce, cały czas utrzymując piąte miejsce w klasie WRC 2 z bezpieczną przewagą w postaci 40 sekund nad kolejnym Mariusem Aasenem.

Zwieńczeniem dzisiejszej rywalizacji był niemal 2-kilometrowy asfaltowy odcinek specjalny Porto Street Stage. Hubert z Maćkiem na zakończenie dzisiejszego dnia odnotowali trzeci czas w WRC 2.

Hubert Ptaszek: – Idziemy cały czas małymi kroczkami do przodu. Na pierwszym dzisiejszym odcinku udało się złapać fajny rytm, czas również całkiem przyzwoity. Na drugim dzisiejszym oesie mieliśmy małą przygodę, trochę mnie poobracało, ale zrobiliśmy tzw. „close call” i udało się uniknąć kłopotów. Straciliśmy jednak około 7 sekund, więc gdyby nie rozjechana koleina byłoby całkiem dobrze. Ostatni odcinek pierwszej pętli był trochę trudniejszy, miałem kłopoty ze znalezieniem rytmu. Mamy jednak powody do radości, a to co robimy działa i przynosi rezultaty. W WRC2 nie ścigają się ludzie z przypadku, a jeszcze jakiś czas temu nie miałbym podejścia do tych gości. Cały czas jednak powtarzam – jesteśmy tu po to, aby się uczyć, jedziemy z bezpiecznym „setupem” z dwoma kołami zapasowymi i chcemy za wszelką cenę zbierać ważne doświadczenie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News