Marcin Zabolski18.03.2019

Tor Poznań ugości nową serię wyścigową, w której możesz wystartować

188 interakcji Przejdź do dyskusji

Tor Poznań ugości nową serię wyścigową, w której możesz wystartować

Tor Poznań ugości nową serię wyścigową, w której możesz wystartować

Jednym z najprzyjemniejszych doznań w przypadku samochodów sportowych jest możliwość rywalizacji za ich kierownicą. W przypadku seryjnych i zarazem wyczynowych Porsche Cayman GT4 Clubsport oczekuje się zdecydowanie czegoś więcej niż pojeżdżawek na trackdayach.

Zwinny i świetnie zbalansowany samochód z klatką bezpieczeństwa doczeka się w tym roku zapewne nie tylko wielu nabywców, ale i dedykowanych mistrzostw. Na początku maja wystartuje cykl Porsche Sprint Challenge Central Europe, którego partnerem technologicznym jest firma Michelin. Wśród 5 zaplanowanych rund jest także wizyta w Polsce na Torze Poznań. Za organizacją stoi nie byle kto, bo austriacki Lechner Racing. To wielokrotny (i aktualny) zdobywca tytułów w klasyfikacji kierowców i zespołów w Porsche Supercup, mistrzostwach towarzyszącym weekendom Formuły 1.

Przyjedź i jedź

Idea nowego serialu wyścigowego jest godna pochwały, ponieważ tego typu projektów wciąż jest jak na lekarstwo. To znakomity pomysł na rozpoczęcie przygody z motorsportem, realizowanie w nich swojej pasji poza życiem zawodowym lub po prostu weryfikacją, czy jest się gotowym na głębsze zaangażowanie w sporty motorowe.

Mamy tutaj z góry określony budżet, więc nie mamy obaw o to, czy w połowie sezonu czegoś nam zabraknie. To wygodne dla oszacowania własnych możliwości finansowych lub przedstawienia rzetelnego biznesplanu dla potencjalnego sponsora. Pogodzenie codziennych obowiązków zapewnia 2-dniowy format weekendu w systemie piątek-sobota.

W jego trakcie bierzemy udział w dwóch krótszych wyścigach sprinterskich oraz jednym długodystansowym (w nim można jeździć ze zmiennikiem). Każdy z nich poprzedzony jest kwalifikacjami. Dzięki temu spędzamy na torze ok. 450 minut podczas jednej rundy.

Własnym lub pożyczonym

Do udziału dopuszczone są Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport Competition [Typ 982] oraz Porsche Cayman GT4 Clubsport [Typ 981]. Koszt sezonu własnym egzemplarzem to koszt 98 200 euro netto (ok. 422 tys. zł). 425-konne Clubsporty można też wynajmować. Wtedy koszty wzrastają do 138 200 euro netto (ok. 594 tys. zł).

Na początku tego miesiąca Lechner Racing zabrał nowego Caymana na przedsezonowe testy. Jazdy odbyły się na Circuito Ascari pod Malagą na wyczynowych oponach Michelin typu slick. Producent opon Michelin będzie zresztą oficjalnym partnerem cyklu.

Austria z Grupą Wyszehradzką

Terminarz zakłada 5 weekendów wyścigowych. Sezon inauguruje majówkowe spotkanie na Slovakia Ringu (3-4 maja). Kolejne wyścigi odbędą się na austriackim Salzburgringu (14-15 czerwca). Półmetek zmagań będzie gościć polski Tor Poznań (12-13 lipca). Po Przeźmierowie GT4-ki producenta ze Stuttgartu będą rywalizować na czeskim Autodromie Most (13-14 września). Finał serialu zaplanowano na węgierskim Hungaroringu (4-5 października).

6 kwietnia odbędzie się oficjalny dzień testowy. Dla jednych będzie to okazja do przekonania się, z czym mamy do czynienia rejestrując się do cyklu. Zdecydowani na cały sezon będą mogli skupić się na jak najlepszym wyczuciu samochodu, którym będą walczyć o punkty.

Walter Lechner, dyrektor techniczny Lechner Racing dla WRC Motorsport&Beyond: Oficjalny dzień testowy odbędzie się na Salzburgringu. Mamy na niego dwie opcje. Kierowcy, którzy nie są jeszcze w pełni zdecydowani na uczestnictwo w Challenge’u i pojawią się tylko na dniu testowym 6 kwietnia, to zapłacą tylko za niego. Jeśli jednak zdecydują się na udział w całym cyklu, to dzień testowy zostanie im zrefundowany.

Czy warto?

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sam przed sobą. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu inicjatywy są potrzebne. Każdy puchar, czy to w rajdach czy w wyścigach, to znakomita szansa na nieuleczalne uzależnienie się od uprawiania sportów motorowych. Nowe Caymany GT4 Clubsport z całą pewnością złego wrażenia na kierowcach nie zrobią, dlatego należy tylko przyklasnąć Porsche za uruchomienie tej inicjatywy w naszym regionie.

Chętni do udziału mogą zasięgnąć szczegółowych informacji bezpośrednio od Lechner Racing. Kontakt, jak i podstawowe informacje są już dostępne na stronie internetowej Porsche Sprint Challenge Central Europe.

Przeczytaj również