Marcin Zabolski13.06.2018

To było efektowne świętowanie jubileuszu Porsche w Polsce

5 interakcji Przejdź do dyskusji

To było efektowne świętowanie jubileuszu Porsche w Polsce

70 lat po uzyskaniu przez Porsche homologacji drogowej dla modelu 356, rozpoczęła się juź szósta w Polsce parada Porsche. Jednak tym razem była elementem większej całości – międzynarodowego święta Porsche Sportscar Together Day, cyklu globalnych wydarzeń celebrujących 70-lecie pierwszego sportowego samochodu Porsche.

Miejscem startu tegorocznej edycji Porsche Parade był Szczecin. W piątek, 8 czerwca uczestnicy wydarzenia spotkali się na placu Jasne Błonia, skąd po oficjalnym rozpoczęciu przejechali w stronę Wolsztyna, gdzie znajduje się jedyna w Europie czynna parowozownia. Zaproszeni goście mieli okazję podziwiać tam 70-letnią lokomotywą.

Ostatnim przystankiem pierwszego dnia wydarzenia był Poznań, gdzie oprócz uczestników parady gościły także reprezentacje Polski oraz Chile, które rozegrały ostatni przed mundialem mecz towarzyski. Uczestnicy imprezy w duchu gran turismo mieli okazję spróbować kolejnych – poza motoryzacyjnymi – sportowych emocji.

Drugi dzień Porsche Parade rozpoczął się w sobotę 9 czerwca rano, od prezentacji samochodów uczestniczących w wydarzeniu przed poznańskim stadionem Inea. O godzinie 11 uczestnicy ruszyli w stronę Wrocławia, a stamtąd prosto do Porsche Experience Center Silesia Ring.

To tam odbywały się regionalne obchody Sportscar Together Day, z udziałem zaproszonych gości z 26 państw rynku Europy Centralnej i Wschodniej. Na nich i na załogi Porsche Parade czekało wiele festiwalowych atrakcji o charakterze znanym z takich wydarzeń jak Festiwal Prędkości w Goodwood czy legendarny 24-godzinny wyścig we francuskim Le Mans.

Gwoździem programu był wieczorny koncert Jamiroquai, którego wokalista – Jay Kay – jest znanym miłośnikiem Porsche i sportowych samochodów. Porsche Parade 2018 potrwało do niedzieli 10 czerwca i okazało się sukcesem.

Porsche wspólnie z Michelin

Partnerem Porsche Parade 2018 była firma Michelin – producent topowych opon, które dzięki swoim właściwościom i jakości doskonale sprawdzają się nie tylko w ruchu ulicznym, ale także podczas ekstremalnych prób sportowych.

Przy okazji tego wydarzenia Michelin zaprezentowało swoją najnowszą oponę o ultrawysokich osiągach – Michelin Pilot Sport 4S, przeznaczoną do samochodów o wysokiej mocy. Ten model słynie także z perfekcyjnych właściwości na deszcz, który nawiedził w miniony weekend tor Silesia Ring.

W oponie Michelin Pilot Sport 4S wykorzystano rozwiązania konstrukcyjne stworzone na potrzeby sportów motorowych, testowane m. in. w 24h Le Mans, WRC oraz Formule E. Właśnie dzięki takiemu polu badawczo-rozwojowemu, Michelin był w stanie stworzyć drogową oponę o charakterystyce zbliżonej do wyczynowej.

Przeczytaj również