Porsche Parade po raz siódmy

Przejdź do dyskusji

Porsche Parade po raz siódmy

Porsche Parade po raz siódmy

Już w najbliższy weekend entuzjaści marki z Zuffenhausem spotkają się w raz siódmy, aby wziąć udział w Porsche Parade – największym tego typu wydarzeniu w naszym kraju.

Po raz pierwszy Porsche Polska zorganizowało Porsche Parade w 2013 roku. Już wtedy był to jeden z największych tego typu eventów w Europie. Wspomniana parada była pochodną hucznych obchodów funkcjonowania Porsche Club Poland. Wówczas na Torze Poznań pojawiło się niemal 100 różnych modeli Porsche, zaś imprezę zakończył przejazd ze stolicy Wielkopolski do Warszawy, gdzie wieczorem gości zabawiał swoimi rajdowymi historiami Leszek Kuzaj. Byliśmy tam – Kuzi naprawdę dawał radę!

Rok później Parada zawitała na Torze Jastząb nieopodal Radomia, gdzie przeprowadzono liczne próby sportowe. Po uroczystej kolacji w centrum Warszawy, kolejnego dnia kolorwa kawalkada Porsche udała się do Trójmiasta, gdzie zwieńczeniem imprezy była wspólna sesja zdjęciowa na sopockim molo.

W 2015 roku wrześniowa impreza w całości skupiła się na przemierzaniu południowej Polski. Trzecia edycja Porsche Parada rozpoczęła się we Wrocławiu, następnie uczestnicy odwiedzili Kraków, by ostatecznie zawitać w Bieszczadach.

W celu zachowania równowagi, Porsche Parade 2016 przemierzało północną część naszego kraju, a ściślej Mazury. Impreza rozpoczęła się w Warszawie, gdzie na Błoniach PGE Stadionu Narodowego 26 sierpnia, zjechało ponad 100 samochodów Porsche. Zaskoczeniem dla zgromadzonych było pojawienie się supersamochodu – innowacyjnej hybrydy – Porsche 918 Spyder, które wraz z resztą aut pokonało każdy kilometr trasy Parady.

Po przygotowaniach do startu, samochody ruszyły pod eskortą policji i przejechały najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Warszawy – jak Nowy Świat czy Krakowskie Przedmieście. Pierwszym przystankiem na trasie była Iława, gdzie samochody pojawiły się przy Centrum Turystyczno-Rekreacyjnym.

Kolejnym punktem wydarzenia, który pozwolił na podziwianie wyjątkowych samochodów spod znaku Porsche był kompleks rekreacyjno-widokowy plaży miejskiej przy ulicy Kapitańskiej nad jeziorem Ukiel. Kolejnego dnia Porsche Parade odwiedziło Port Lotniczy Olsztyn – Mazury, a popołudniu ponad 100 sportowych aut przejechało do stadniny koni w Gałkowie, a następnie do Mikołajek zaliczając tym samym metę tego wyjątkowego przejazdu w duchu gran turismo.

W 2017 roku Porsche Parade po raz ostatni odbyło się we wrześniu. Łódź – Olsztyn k Częstochowy – Katowice – tor Porsche Driving Experience Silesia Ring – Zamek Książ – Szklarska Poręba – właśnie na tej trasie odbyła się jubileuszowa, piąta już edycja Porsche Parade.

Tym razem uczestnicy przejazdu skierowali się w stronę gór, podążając za hasłem: „V Edycja –Szczyt Emocji”. Poza „wielką turystyką” – podróżą malowniczymi trasami środkowej i południowej Polski – ponad 100 dwuosobowych załóg w sportowych maszynach z Zuffenhausen odwiedziło tor wyścigowy Porsche Driving Experience Silesia Ring, który tradycyjnie gości szkolenia spod znaku Porsche Experience.

Ubiegłoroczna edycja Porsche Parade odbyła się 8 czerwca, dokładnie 70 lat po uzyskaniu przez Porsche homologacji drogowej dla modelu 356. Tym razem Porsche Parade była elementem większej całości – międzynarodowego święta Porsche Sportscar Together Day.

Miejscem startu parady był Szczecin. Wówczas uczestnicy wydarzenia spotkali się na placu Jasne Błonia, skąd po oficjalnym rozpoczęciu przejechali w stronę Wolsztyna, gdzie znajduje się jedyna w Europie czynna parowozownia. Ostatnim przystankiem pierwszego dnia wydarzenia był Poznań, gdzie oprócz uczestników parady gościły także reprezentacje Polski oraz Chile, które rozegrały ostatni przed mundialem mecz towarzyski.

Drugi dzień Porsche Parade rozpoczął się w sobotę 9 czerwca rano, od prezentacji samochodów uczestniczących w wydarzeniu przed poznańskim stadionem Inea. Następnie uczestnicy ruszyli w stronę Wrocławia, a stamtąd prosto do Porsche Experience Center Silesia Ring, gdzie odbywały się regionalne obchody Sportscar Together Day, z udziałem zaproszonych gości z 26 państw rynku Europy Centralnej i Wschodniej. Na nich i na załogi Porsche Parade czekało wiele festiwalowych atrakcji o charakterze znanym z takich wydarzeń jak Festiwal Prędkości w Goodwood czy legendarny 24-godzinny wyścig we francuskim Le Mans. Gwoździem programu był wieczorny koncert Jamiroquai, którego wokalista – Jay Kay – jest znanym miłośnikiem Porsche i sportowych samochodów.

W tym roku Parada Porsche odbędzie się już w najbliższy weekend. Tym razem ponad 100 miłośników marki z Zuffenhausen przejedzie z centrum kraju nad morze, a po drodze odwiedzi zielone zakątki Kaszub. W piątek 7 czerwca grono entuzjastów marki Porsche wyruszy swoimi sportowymi samochodami z Torunia do Władysławowa. Po drodze czeka ich wiele wyzwań – trasa będzie miała bowiem charakter przejazdu na regularność.

W sobotę goście Porsche Parade 2019 udadzą się w okolice Łeby, by „naładować swoje akumulatory” na tamtejszej plaży, a później znów ruszą w podróż i dalej będą konkurować ze sobą podczas przejazdu na regularność. Sobotnia część trasy zakończy się w Gdańsku, a zwieńczeniem emocjonujących zmagań w towarzystwie kultowych aut Porsche będzie wspólna kolacja i wieczorny koncert. .

Partnerem Porsche Parade jest firma Michelin, producent topowych opon, które dzięki swoim właściwościom i jakości idealnie sprawdzają się nie tylko w ruchu ulicznym, ale także podczas ekstremalnych prób sportowych.

Przeczytaj również