Z ulic Monako na ulice Baku. Kolejna miejska rywalizacja w F1

Przejdź do dyskusji

Z ulic Monako na ulice Baku. Kolejna miejska rywalizacja w F1

Z ulic Monako na ulice Baku. Kolejna miejska rywalizacja w F1

Po rywalizacji na kultowych ulicach Monako, kierowcy nie będą mieli chwili wytchnienia od jazdy przy samych bandach i już w ten weekend pojawią się na ulicach Baku.

W przeciwieństwie do ulicznego toru w nadmorskim księstwie, Azerbejdżan dopiero buduje swoją historię w Formule 1. Pierwszy raz kierowcy mieli okazję rywalizować w stolicy kraju w 2017 roku, a najlepszy w barwach Red Bull Racing był Daniel Ricciardo. Rok później pierwszy triumf z pomocą Lewisa Hamiltona odniósł Mercedes. W sezonie 2019 najszybszy był Valtteri Bottas.

W 2019 roku okazję do poznania ulicznego toru miał również Robert Kubica. Forma Williamsa nie pozwalała jednak na zbyt wiele i ostatecznie został sklasyfikowany na szesnastym miejscu.

Mimo krótkiej historii wyścigu kibice mogli obejrzeć już wiele szokujących pojedynków. Niemal każdy kibic F1 pamięta, gdy w 2018 roku zderzyli się dwaj kierowcy Red Bulla.

Rok wcześniej jadąc za samochodem bezpieczeństwa Lewis Hamilton zbyt mocno przyhamował na jednym z zakrętów i w jego tył uderzył Sebastian Vettel. Niemiec uszkodził przednie skrzydło i zły na Brytyjczyka podjechał do niego i uderzył go w bok auta. W tym samym roku Valtteri Bottas wywalczył drugie miejsce wyprzedzając Lance Strolla przed samą metą.

Kierowcy będą mierzyć się z torem mierzącym 6003 metrów, na którym znajduje się dwadzieścia zakrętów. Przejazd przez historyczną część miasta oraz niezwykle długa prosta start-meta są najbardziej charakterystycznymi miejscami.

Po czwartkowych treningach w Monako wracamy do klasycznego układu weekendu. Na piątek zaplanowano dwa godzinne treningi. Pierwszy rozpocznie się o 10:30 czasu polskiego, a drugi o 14:00. Sobota to trzeci trening, który wystartuje o 11:00. Kwalifikacje zaplanowano na 14:00. Niedzielny wyścig rozpocznie się o 14:00.

Przeczytaj również