To będzie nowa świątynia prędkości. Arabia Saudyjska stawia na widowisko

To będzie nowa świątynia prędkości. Arabia Saudyjska stawia na widowisko

To będzie nowa świątynia prędkości. Arabia Saudyjska stawia na widowisko

To będzie nowa świątynia prędkości. Arabia Saudyjska stawia na widowisko

Arabia Saudyjska zostanie kolejnym państwem, które ugości stawkę Formuły 1. Już w ten weekend czeka nas niezwykła rywalizacja na ulicznym torze w Dżuddzie.

Pierwszy raz od ponad 50 lat fani Formuły 1 będą mogli oglądać zmagania kierowców na dwóch nowych torach z rzędu, co tylko dodaje smaczku batalii o mistrzowskie tytuły. Ostatni raz kibice F1 mieli okazję śledzić rywalizację na dwóch zupełnie nowych torach z rzędu w 1970 roku. Wówczas w kalendarzu obok siebie znalazły się Grand Prix Niemiec i Austrii.

Poza inauguracją mistrzostw świata był tylko jeszcze jeden przypadek, gdy w kalendarzu dwa nowe tory znalazły się obok siebie. W 1959 roku GP Niemiec zawitało na kultowy tor AVUS. GP Portugalii zorganizowano na Circuito de Monsanto, co było logistycznym koszmarem. Chcąc uniknąć sierpniowych upałów start zaplanowano dopiero na 17:00. Ponadto obiekt wykorzystywał publiczne drogi przez które przebiegały m.in. tory tramwajowe!

Najwięcej nowych obiektów w jednym sezonie, poza inauguracyjnym sezonem mistrzostw, kibice mogli oglądać w 1959, 1967 i 1973 roku. Wówczas w kalendarzu pojawiały się trzy nowe tory. Sezon 2021 jest dziewiętnastym, w którym zespołu muszą poznać minimum dwa nowe obiekty.

Tor w Dżuddzie znajduje się w nadmorskim kurorcie arabskiego miasta: Corniche. Zaprojektowany przez nadwornego architekta Formuły 1: firmę Hermanna Tilke oraz lokalne przedsiębiorstwo, które do wstępnej oceny kształtu toru wykorzystało Google Earth. Ross Brawn zapowiadając rywalizację w Arabii Saudyjskiej powiedział: Chcemy zobaczyć tor wyścigowy. Nie chcemy krętych nitek i zakrętów pod katem 90 stopni, które znamy ze starych klasycznych ulicznych obiektów. Chcemy szybkich partii, które będą wyzwaniem dla kierowców i które pokochają.

Słowa Rossa Brawna szybko zostały przeniesione do realnego świata. Zakłada się, że średnie prędkości uzyskiwane przez kierowców będą wynosić 252 km/h! To czyni obiekt w Arabii Saudyjskiej najszybszym torem ulicznym w historii i drugim najszybszym obiektem w tegorocznym kalendarzu. Zawodnicy szybciej pokonują jedynie okrążenie we włoskiej Monzy. Jednocześnie tor będzie miał najwięcej zakrętów w kalendarzu. Na okrążeniu mierzącym 6174 metry zmieściło się 27 zakrętów.

Wyścigowy weekend będzie stał pod znakiem klasycznego formatu jazd. W piątek kierowcy będą mieli dwa godzinne treningi, by lepiej poznać obiekt. Pierwszy z nich rozpocznie się o 14:30 czasu polskiego, a drugi o 18:00. Sobotni trzeci trening zaplanowano na 15:00.

Walka o pole position odbędzie się przy sztucznym świetle. Start zaplanowano na 18:00 czasu polskiego. Niedzielny wyścig na dystansie 50 okrążeń rozpocznie się pół godziny później.

Przeczytaj również