Remis ze wskazaniem przed finałem. Czas na GP Abu Zabi!

Remis ze wskazaniem przed finałem. Czas na GP Abu Zabi!

Remis ze wskazaniem przed finałem. Czas na GP Abu Zabi!

f1-arabia-saudyjska-alfa-romeo

Ależ mamy sezon Formuły 1! Ponadto jego finał zapowiada się arcyciekawie i już w ten weekend jeden z kierowców będzie mógł cieszyć się z końcowego triumfu, a drugi obejdzie się smakiem. Co nas czeka w najbliższych dniach?

Na koniec rywalizacji organizatorzy zaplanowali walkę na ulicznym torze w Abu Zabi. Już w 2006 roku ogłoszono plany przekształcenia wyspy Yas, położonej na wschód od Abu Zabi, do celów turystycznych. Jej głównym elementem miał być tor wyścigowy o długości 5,5 km. Prace budowalne rozpoczęły się w maju 2007 roku, a już w 2009 roku obiekt zadebiutował w Formule 1.

Historycznym triumfatorem został Sebastian Vettel, który łącznie może pochwalić się trzema zwycięstwami. Więcej, bo pięć ma walczący obecnie o mistrzowską koronę Lewis Hamilton. W zeszłym roku jednak najlepszy był drugi z pretendentów: Max Verstappen. Na liście triumfatorów znajdziemy także Nico Rosberga, Valtteriego Bottasa i Kimiego Raikkonena.

Wśród zespołów sześć zwycięstw ma Mercedes, a cztery Red Bull. Tabelę wszech czasów uzupełniają McLaren i Lotus. Mercedes znajduje się również na czele listy triumfatorów jako dostawca silników. Niemiecka marka była najlepsza siedem razy. Drugie Renault triumfowało czterokrotnie.

Tor zaprojektowany przez Hermanna Tilke mierzy dokładnie 5281 m i składa się z szesnastu zakrętów. Jego najważniejszą częścią jest mierząca 1,2 km prosta znajdującą się miedzy wolnymi zakrętami 5 i 6, co daje szanse na wyprzedzania. Wyznawanie dla zawodników stanowi sekwencja coraz ciaśniejszych zakrętów 10-11-12, która zmusza do gwałtownego hamowania w skręcie. Tor przed najbliższym wyścigiem został zmodyfikowany, by zapewnić lepsze widowisko. Dodatkowo zawodnicy będą mogli korzystać z dwóch stref DRS. Pierwsza została wyznaczona między zakrętami 5 i 6, a druga między ósemką i dziewiątką.

Finał sezonu odbędzie się w tradycyjnym formacie. Piątek będzie stał pod znakiem dwóch godzinnych treningów. Pierwsza sesja rozpocznie się o 10:30, a druga o 14:00 czasu polskiego. Sobota to ostatnia godzina przygotowań zaplanowana na 11:00. Walka o pole position rozpocznie się o 14:00. Niedzielny wyścig na dystansie 58 okrążeń również rozpocznie się o 14:00 czasu polskiego.

Najciekawiej zapowiada się walka w klasyfikacji kierowców, gdzie Max Verstappen i Lewis Hamilton mają tyle samo punktów. Oznacza to, że ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów w ostatniej rundzie, zostanie mistrzem świata. Jeśli dojdzie do remisu lub żaden ze wspomnianych nie zapunktuje, czempionem zostanie Max Verstappen. Wśród zespołów Mercedes po pechowym występie Sergio Pereza w Arabii Saudyjskiej ma 28 punktów zapasu nad Red Bullem.

Przeczytaj również