Rajd Węgier kolejnym wyzwaniem załogi ORLEN Team

Rajd Węgier kolejnym wyzwaniem załogi ORLEN Team

Rajd Węgier kolejnym wyzwaniem załogi ORLEN Team

Rajd Węgier kolejnym wyzwaniem załogi ORLEN Team

Po ponad miesięcznej przerwie, już w ten weekend kibice ponownie będą mogli ekscytować się pojedynkiem na trasach Rajdowych Mistrzostw Europy. Czy podobnie jak w Portugalii świetną postawę zaprezentują zawodnicy ORLEN Team, Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk? Przekonamy się!

Rajd Węgier, który zaplanowano na najbliższy weekend, drugi raz będzie obecny w kalendarzu mistrzostw Europy. W zeszłym roku impreza kończyła zmagania o mistrzowskie korony. W zaciętym pojedynku tytuł wywalczył Chris Ingram. Brytyjczyk zapewnił sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji sezonu pozycją tuż za podium. Domowy rajd wygrał Frigyes Turan pilotowany przez Laszlo Bagameriego. Drugie miejsce wywalczyli Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautov, a trzecie Callum Devine i Brian Hoy.

Na starcie pierwszego Rajdu Węgier stanęły dwie polskie załogi, ale żadna z nich nie dotarła do mety. Oznacza to, że nadal czekamy na najlepszy biało-czerwony rezultat w kraju nad Dunajem.

Co przygotowali organizatorzy?

Zawodnicy będą mieli do pokonania szesnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 191,06 km. Ze względu na wymogi związane z pandemią koronawirusa nie zaplanowano odcinka testowego oraz kwalifikacji. Rywalizacja ruszy w piątkowy wieczór od superoesu Rabocsiring o długości 2,40 km.

Na sobotę zaplanowano cztery dwukrotnie powtarzane odcinki. Dzień rozpocznie mierząca 14,45 km próba Ujhuta-Bozsva, z której załogi przeniosą się na najdłuższy w harmonogramie oes Fuzer-Abaujvar o długości 23,9 km. Pętle zamkną ponad 10-kilometrowe oesy Fony-Ohuta i Mad-Disznoko.

Decydująca batalia o zwycięstwo rozegra się w niedzielę na siedmiu odcinkach specjalnych. Zawodnicy dwukrotnie zmierzą się z próbami: Erdobenye-Aranyospuszta (11,2 km), Telkibanya-Rakodo (13,1 km) oraz Kokapu-Ujhuta (7,75 km). Pętle rozdzieli superoes Nyiregyhaza (5,78 km). Zwycięzców poznamy po godzinie 15:00.

Goście z WRC na liście zgłoszeń

56 załóg na liście zgłoszeń, z czego 33 w autach klasy R5/Rally2 z pewnością robi wrażenie. Co więcej pojawili się kierowcy dobrze znani z odcinków rajdowych mistrzostw świata: Andreas Mikkelsen (Fabia Rally2), Mads Ostberg (C3 R5) oraz Craig Breen (i20 R5). Kierowca Citroena ostatecznie zrezygnował jednak ze startu. Jedynkę od organizatorów otrzymał jednak Aleksiej Łukjaniuk (C3 R5). Za Rosjaninem ustawiono Olivera Solberga (Polo R5) i Gregoire’a Munstera (i20 R5).

Załoga ORLEN Team: Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk została ustawiona za gośćmi z WRC. Skoda Fabia Rally2 Evo będzie przyozdobiona siódmym numerem startowym. W stawce juniorów polski duet zmierzy się z dziewięcioma rywalami. Obok wspomnianych już Solberga i Munstera z pewnością groźny będzie Erik Cais oraz Irlandczyk Callum Devine.

W ERC2 zgłosiło się siedem załóg, a w ERC3 dziewięć. W Fordzie Fiesta Rally4 pojawi się znana w Polsce z rywalizacji w KIA Platinum Cup, Adrienn Vogel.

Przeczytaj również