Polacy powalczą o tytuły w Europie. To może być biało-czerwony weekend!

Polacy powalczą o tytuły w Europie. To może być biało-czerwony weekend!

Polacy powalczą o tytuły w Europie. To może być biało-czerwony weekend!

Polacy powalczą o tytuły w Europie. To może być biało-czerwony weekend!

Niezwykle emocjonujący z polskiego punktu widzenia sezon mistrzostw Europy dobiega końca. Już w ten weekend poznamy ostateczne rozstrzygnięcia, a wraz z nimi możemy cieszyć się z kolejnych sukcesów biało-czerwonych!

Na zakończenie rywalizacji na Starym Kontynencie zaplanowano Rajd Wysp Kanaryjskich. Historia imprezy rozpoczyna się w 1977 roku, gdy zorganizowano pierwszą edycję. Wówczas był to Rally El Corte Ingles, a Rajd Wysp Kanaryjskich był rozgrywany na Teneryfie. Za poprzednika współczesnego rajdu uważa się jednak El Corte Ingles, który od początku bazował w Las Palmas de Gran Canaria. W 1977 roku najszybsi byli Medardo Perez i Juan Jose Alonso Prieto w BWM 2002 Alipna.

W 1979 roku rajd dołączył do mistrzostw Hiszpanii. Rajdu nie wygrała jednak załoga z Półwyspu Iberyjskiego, a Francuzi: Marc Etchebers i Marie-Christine Etchebers-Rives, którzy skorzystali z Porsche 911. W kalendarzu mistrzostw Europy impreza zadebiutowała w 1982 roku. Ówczesny współczynnik 1 nie zapowiadał bogatej stawki i najlepsi okazali się lokalni zawodnicy: Genito Ortiz i Guillermo Barreras w Renault 5 Turbo.

W 1985 roku rajd uzyskał współczynnik 2, a najlepszy okazał się dopiero zaczynający swoją rajdową karierę Carlos Sainz. Późniejszego mistrza świata w Renault 5 Turbo pilotował Antonio Boto. Legenda hiszpańskich rajdów wygrała także tę imprezę w 1987 roku, gdy rajd ponownie awansował w hierarchii imprez i tym razem miał współczynnik 3 oraz w 1989 roku, gdy rajd miał już „dziesiątkę”.

Przełomowy dla organizatorów był rok 1995. Wówczas FIA postanowiła nagrodzić rajd najwyższym możliwym współczynnikiem: 20. W BMW M3 najlepsi byli Jose Maria Ponce i Leon Gaspar. Do 2001 roku impreza odbywała się pod nazwą Rallye El Corte Ingles. Rok później zmieniono nazwę na Rally de Canarias – El Corte Ingles i w kalendarzu mistrzostw Europy utrzymywała się do 2003 roku.

W 2010 roku rajd dołączył do niezwykle medialnego cyklu IRC, który był wspierany przez Eurosport. Najlepsi w Skodzie Fabii S2000 okazali się wówczas Jan Kopecky i Pavel Dresler. Po trzech latach w „eurosportowej serii” wydarzenie powróciło do mistrzostw Europy po którym nastąpiła dwuletnia przerwa. Jak na razie rajd nieprzerwanie pojawia się w kalendarzach FIA ERC od 2016 roku.

Rekordzistą pod względem liczby zwycięstw jest Carlos Sainz, który triumfował pięciokrotnie. Na podium najczęściej stawał Luis Monzon. Hiszpan robił to siedmiokrotnie. Żadnego Rajdu Wysp Kanaryjskich nie opuścił Jose Maria Ponce, który w ten weekend zaliczy 45 start. Najlepszy polski wynik jak na razie mają Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran, którzy w 2017 roku byli na drugim miejscu.

Blisko zwycięstwa w Rajdzie Wysp Kanaryjskich był Robert Kubica. Obecny kierowca ORLEN Team pilotowany wówczas przez Macieja Barana zdeklasował rywali podczas pierwszego etapu. Po wygraniu ośmiu pierwszych odcinków specjalnych miał minutę przewagi nad rywalami. Niestety kierowca Citroena DS3 RRC rozbił się drugiego dnia i nie dotarł do mety.

W tym roku zainteresowanie kibiców będą wzbudzać Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca ORLEN Team staje przed ostateczną batalią o wicemistrzostwo Europy. Drugi z zawodników ma szanse na mistrzostwo Europy wśród pilotów. Ich najgroźniejszymi rywalami są Efren Llarena i Sara Fernandez, którzy na liście zgłoszeń zostali ustawieni zaraz za Polakami. Z niecierpliwością będziemy tez oglądać walkę biało-czerwonych z Aleksiejem Łukjaniukiem, Nilem Solansem i Yoannem Bonato. Nie zapominamy również o całej kawalkadzie lokalnych kierowców, którzy na swoim terenie zawsze są groźni.

Areną zmagań będzie siedemnaście odcinków specjalnych o łącznej długości 197,29 km. Pierwszy etap będzie składał się z dziewięciu prób, a zawodnicy przejadą 106,39 km. Drugi etap to 90,90 km oesowych podzielonych na osiem prób. Zwycięzców poznamy w sobotę około godziny 17:00.

Przeczytaj również