Po Imoli Portugalia. Czas na rywalizację w Algarve

Przejdź do dyskusji

Po Imoli Portugalia. Czas na rywalizację w Algarve

Po Imoli Portugalia. Czas na rywalizację w Algarve

Po Imoli Portugalia. Czas na rywalizację w Algarve

Tegoroczna batalia o tytuł mistrza świata Formuły 1 rozpoczęła się niesamowicie i wszyscy mają nadzieję, że walka miedzy Red Bull Racing i Mercedesem będzie kontynuowana jak najdłużej. Kto lepiej spisze się w ten weekend w Portugalii?

Panująca na świecie sytuacja sprawiła, że w oczach organizatorów F1 zyskały europejskie tory. Skorzystała na tym m.in. Portugalia, która powróciła do kalendarza królowej sportów motorowych w zeszłym roku. Wcześniej Portugalczycy musieli poczekać 24 lata, by ponownie gościć najlepszych. Podobnie jak przed rokiem zawodnicy powalczą na Algarve International Circuit.

Pierwsze GP Portugalii zorganizowano w 1951 roku w Boaviście. Najszybszy okazał się kierowca Ferrari: Casemiro de Oliveira. Na pierwszy wyścig rangi mistrzostw świata F1 trzeba było jednak poczekać do 1958 roku. Wówczas prowadząc Vanwalla wygrał Stirling Moss. Rok później korzystając z Coopera-Climaxa Moss był najszybszy w Monsanto. W 1960 Jack Brabham wygrał ostatnie GP Portugalii przed 24-letnią przerwą.

Stawka powróciła do rywalizacji w 1984 roku. Przez trzynaście lat wyścig organizowano w Estoril. Na liście triumfatorów trzykrotnie znajdziemy Alaina Prosta i Nigela Mansella. Pierwsze zwycięstwo w F1 w 1985 roku odniósł tu Alain Prost, a w 1995 roku David Coulthard. Jeden triumf w Estoril ma także Michael Schumacher. W zeszłym roku najlepszy był Lewis Hamilton.

Zanim tor powrócił w zeszłym roku do kalendarza część obecnej stawki miała okazję poznać go na przedsezonowych testach. Jazdy organizowano w 2008 i 2009 roku. Ponadto w Algarve organizowano rundy mistrzostw A1 Grand Prix, mistrzostw aut klasy GT i Le Mans Series.

Okrążenie toru mierzy 4653 metrów. Nitka składa się z piętnastu zakrętów: ośmiu prawych i siedmiu lewych. Obiekt oddano do użytku jesienią 2008 roku. Budowa trwała zaledwie siedem miesięcy i kosztowała 195 milionów euro.

Tradycyjnie już jazdy rozpoczną się w piątek od dwóch godzinnych treningów. Pierwszy rozpocznie się o 12:30, a drugi o 16:00 czasu polskiego. Przed sobotnimi kwalifikacjami, które zaplanowano na 16:00 kierowcy będą mieli okazję dokonać ostatnich poprawek podczas trzeciego treningu (13:00-14:00). Niedzielny wyścig wystartuje o 16:00.

Zespół Alfa Romeo Racing ORLEN po dwóch pechowych weekendach liczy na otworzenie dorobku punktowego. Przypomnijmy, że w zeszłym roku świetnym startem do rywalizacji popisał się Kimi Raikkonen. Ostatecznie Fin znalazł się tuż za punktowaną dziesiątką. Piętnasty był Antonio Giovinazzi.

Przeczytaj również