Kolejna odsłona zaciętej walki. Czy Alfa Romeo Racing ORLEN wywalczy kolejny punkt?

Przejdź do dyskusji

Kolejna odsłona zaciętej walki. Czy Alfa Romeo Racing ORLEN wywalczy kolejny punkt?

Kolejna odsłona zaciętej walki. Czy Alfa Romeo Racing ORLEN wywalczy kolejny punkt?

Kolejna odsłona zaciętej walki. Czy Alfa Romeo Racing ORLEN wywalczy kolejny punkt?

Sezon Formuły 1 w tym roku jest niezwykle pasjonujący i już w ten weekend czeka nas kolejna odsłona walki na torze. Przed nami GP Francji.

Historycznym triumfatorem rywalizacji we Francji jest Węgier Ferenc Szisz, który w 1906 roku za kierownicą Renault był najlepszy na torze Le Mans. Był to również pierwszy w historii wyścig określony mianem Grand Prix, którego trasa nie wiodła z miasta do miasta. Na starcie pojawiły się 32 pojazdy. Od tego czasu wyścig był organizowany na wielu różnych torach. Od 2018 roku rywalizację gości obiekt Paul Ricard.

Największą liczbą zwycięstw szczyci się Michael Schumacher. Niemic ośmiokrotnie triumfował we Francji. Drugi w klasyfikacji wszech czasów Alain Prot ma sześć triumfów. Z obecnej stawki dwa triumfy ma Lewis Hamilton, a smak francuskiego szampana poznali także Fernando Alonso i obecny kierowca Alfa Romeo Racing ORLEN: Kimi Raikkonen. Wśród konstruktorów i producentów silników najlepsze jest Ferrari. Na piątym miejscu z sześcioma wiktoriami jest Alfa Romeo.

Tor Paul Ricard, na którym obecnie rywalizują kierowcy pojawił się pierwszy raz w kalendarzu F1 w 1971 roku. Na kartach historii zapisał się Jackie Stewart, który korzystał wówczas z Tyrrella-Forda. GP Francji organizowano na południu kraju z niewielkimi przerwami do 1990 roku. Rywalizacja powróciła na Paul Ricard w 2018 roku po modernizacji toru.

Zawodnicy rywalizują na pętli mierzącej 5842 m. Do pokonania jest piętnaście zakrętów, a wyprzedzenie mają ułatwić dwie strefy DRS. Pierwsza wyznaczona jest między siódmym i ósmym zakrętem, a druga na prostej start-meta.

Harmonogram weekendu skonstruowany jest w tradycyjny sposób. Piątek będzie stał pod znakiem dwóch godzinnych treningów. Pierwszy rozpocznie się o 11:30, a drugi o 15:00. Ostatnia godzina przygotowań została zaplanowana na sobotę na 12:00. O 15 rozpocznie się walka o pierwsze pole startowe. Wyścig na dystansie 53 okrążeń wystartuje w niedzielę o 15:00.

Na kolejny dobry wynik liczy ekipa Alfa Romeo Racing ORLEN. W tym sezonie obaj kierowcy wywalczyli już po punkcie. Kimi Raikkonen jest piętnasty w stawce kierowców, a Antonio Giovinazzi szesnasty. W klasyfikacji zespół ekipa znajduje się na ósmej pozycji.

Przeczytaj również