Impreza ku czci wielkich. PLATINUM Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza już w ten weekend!

Przejdź do dyskusji

Impreza ku czci wielkich. PLATINUM Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza już w ten weekend!

Impreza ku czci wielkich. PLATINUM Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza już w ten weekend!

Impreza ku czci wielkich. PLATINUM Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza już w ten weekend!

Już w najbliższy weekend Wieliczka na kilka dni ponownie przemieni się w stolicę polskich rajdów. Wszystko za sprawą PLATINUM Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który na stałe wpisał się w motorsportowe kalendarze.

Impreza powstała ku czci dwóch wybitnych polskich kierowców rajdowych, którzy tragicznie zginęli. Marian Bublewicz był sześciokrotnym mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej. W 1992 roku został wicemistrzem Europy. Lepszy okazał się jedynie Erwin Weber. Janusz Kulig trzykrotnie był najlepszy na krajowych odcinkach. Raz wywalczył tytuł mistrza Słowacji. Podobnie jak Bublewicz był wicemistrzem Europy. W sezonie 2002 toczył zacięty bój do ostatniego startu z Renato Travaglią. Lepszy był jednak Włoch.

Chcąc uczcić pamięć wielkich mistrzów Automobilklub Krakowski, wspierany przez markę PLATINUM, w 2007 roku zdecydował się na zorganizowanie pierwszego wielickiego memoriału. Na starcie stanęli najlepsi wówczas kierowcy w kraju, a najszybszy okazał się Leszek Kuzaj, którego pilotował Jarosław Baran – były pilot Janusza Kuliga. Kuzaj powtarzał zwycięstwa jeszcze w 2008 i 2010 roku, co stawia go w roli jednego z dwóch rekordzistów imprezy.

Podobnie jak Leszek Kuzaj, trzy zwycięstwa ma także Rafał Grzesiński, który był najlepszy w 2012, 2014 i 2015 roku. Na liście triumfatorów znajdziemy również m.in. Michała Bębenka, Kajetana Kajetanowicza czy Mariusza Steca, który podobnie jak wspomniany Grzesiński, pięć razy stawał na podium. Największą liczbą startów mogą pochwalić się Jan Chmielewski i Waldemar Kluza, którzy dziesięć razy pokazywali się kibicom.

Impreza z roku na rok stawała się coraz bardziej rozpoznawalnym wydarzeniem w motorsportowym światku. Sprawiło to, że w 2016 roku stanowiła nie tylko wydarzenie upamiętniające dwóch wybitnych kierowców, ale także pierwszą rundę historycznych mistrzostw Polski. Pierwszą imprezę tej rangi wygrali Artur Rowiński i Magdalena Tokarska w Audi Quattro A2. Rok później do nazwy memoriału dołączono firmę PLATINUM, która jest nieodłącznym elementem historii imprezy.

W tym roku organizatorzy zapewniając kolejny raz rajd z prawdziwego zdarzenia, poza próbą w centrum Wieliczki zaplanowali również inne odcinki specjalne. Imprezę w sobotę rozpoczną dwa przejazdy oesu Węgrzce Wielkie o długości 3,82 km. Wieczór będzie stał pod znakiem kultowej już próby w Wieliczce, która mierzy 2,03 km. Harmonogram drugiego dnia składa się z dwóch trzykrotnie przejeżdżanych odcinków. Pętlę utworzą najdłuższe w rajdzie Brzegi o długości 5,09 km oraz oes Węgrzce Wielkie Strefa (2,56 km).

Możemy z zadowoleniem ocenić, że w regulaminowym terminie na listę zgłoszeń do PLATINUM 6. Rajdu Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza wpisały się 43 załogi, wśród których liczne reprezentują najwyższy krajowy poziom. Sporo jest nazwisk zawodników, którzy mają w swym dorobku tytuły aktualnych i niedawnych mistrzów Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski czy też w Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski – zapowiadała tegoroczną listę zgłoszeń Małgorzata Dybczyk, dyrektor wielickiego Rajdu memoriału.

Na głównego faworyta do końcowego triumfu wyrasta Mikołaj Marczyk, który w tym roku skoncentruje się na walce w mistrzostwach świata. Dla mistrza Polski będzie to jedna z nielicznych okazji, by w tym sezonie zaprezentować się polskim kibicom. Wraz z Szymonem Gospodarczykiem pojawią się w Skodzie Fabii Rally2 evo.

Z wielką radością chciałbym przekazać Wam kolejne dobre wieści! Po raz pierwszy w tym sezonie wystartujemy podczas wyjątkowego wydarzenia. Będziecie mogli nam kibicować na polskich odcinkach specjalnych, podczas PLATINUM 6. Rajdu Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza! Będzie to dla nas okazja aby uczcić pamięć wyjątkowych polskich kierowców rajdowych i spotkać się z Wami, zanim wyruszymy do kolejnych wyzwań. Postaramy się podczas tego rajdu dostarczyć Wam wielu sportowych emocji i cieszyć Was szybką jazdą. Jest to również początek naszej współpracy z marką Platinum ORLEN OIL. Wspólnie z tej okazji przygotowaliśmy dla Was jeszcze jedną niespodziankę, którą pokażemy Wam za kilka dni – zapowiadał Marczyk.

– PLATINUM Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie motorsportu nie tylko w Małopolsce, ale również  w całym kraju – zaznaczył Marcin Strojny, Członek Zarządu ORLEN OIL. – Upamiętnia dwóch świetnych rajdowców, gromadzi najlepszych polskich kierowców, rzesze kibiców, a także otwiera krajowy sezon rajdowy. Od lat, od czasów Rajdu Krakowskiego, częścią tego świata jest również ORLEN OIL. Nie wyobrażam więc sobie, aby nasza spółka, tak mocno zakorzeniona w Krakowie i Małopolsce, lider rynku olejowego w Polsce, nie brała udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Sponsoring tak ważnego wydarzenia oznacza nie tylko prestiż, ale również wzrost wartości marki, a także odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności – zakończył.

fot. Marcin Kaliszka/Rallyfoto.pl

Przeczytaj również