Czas na Rajd Dakar. Czy Polacy osiągną historyczne wyniki?

Przejdź do dyskusji

Czas na Rajd Dakar. Czy Polacy osiągną historyczne wyniki?

Czas na Rajd Dakar. Czy Polacy osiągną historyczne wyniki?

Czas na Rajd Dakar. Czy Polacy osiągną historyczne wyniki?

Już pierwszego stycznia rozpoczynamy Rajd Dakar 2022. Największa impreza motorsportowa tradycyjnie przyciągnęła najlepszych zawodników, którzy przez dwa tygodnie będą zmagać się z pustynnymi bezdrożami.

Całą trasę podzielono na dwanaście etapów. Kolejność startu ustali 19-kilometrowy prolog. Rywalizacja rozpocznie się w mieście Dżudda skąd zawodnicy ruszą do Hail. Etap będzie liczył 614 kilometrów. Drugiego dnia zawodnicy pokonają pętlę wokół Hail. Etap będzie mierzył 514 kilometrów, a po sprinterskiej rozgrzewce przygotowano oes o długości 333 kilometrów.

Podobne wyzwanie będzie czekać na śmiałków podczas kolejnych dwóch dni batalii. Drugi etap mierzy 568 kilometrów, z czego 338 km stanowi odcinek specjalny. Trasa poprowadzi z Hail do Al Artawiyi. Kolejnego dnia do pokonania będzie 555 kilometrów, w tym odcinek mierzący 368 kilometrów. Trasa poprowadzi z Al Artawiyah do Al Qaysumah.

Kolejne trzy dni walki będą stały pod znakiem rywalizacji w okolicach Rijadu. Najpierw całą stawka pokona etap mierzący 707 kilometrów, by dostać się do stolicy Arabii Saudyjskiej. Sportowa próba będzie mierzyć 465 kilometrów. Kolejnego dnia przygotowano pętlę na wschód od miasta o długości 560 kilometrów (346 km odcinka specjalnego). Przed dniem przerwy zawodnicy powalczą jeszcze na zachód od miasta na trasie liczącej 618 kilometrów. Odcinek specjalny będzie mierzył 402 kilometry.

Po dniu odpoczynku organizatorzy nie zapewnią spokojnego powrotu do walki. Siódmy etap o długości 701 kilometrów poprowadzi do Al Dawadimi, a odcinek będzie mierzył 395 kilometrów. Kolejnego dnia przygotowano najdłuższy etap tegorocznej edycji. 830 kilometrów, w tym 395 kilometrów odcinka specjalnego to trasa wiodąca z Al Dawadimi do Wadi Ad Dawasir.

Dopiero na dziewiątym etapie zawodnicy będą mieli chwilę wytchnienia i na pętli wokół Wadi Ad Dawasir pokonają 491 kilometrów, w tym 287 kilometrów próby sportowej. Po tej próbie stawka zmierzy do Biszy, która będzie centrum finałowej batalii. By dostać się do miasta stawka pokona trasę o długości 759 kilometrów, a walka z czasem rozegra się na 375 kilometrach. Kolejny dzień to pętla wokół miasta o długości 501 kilometrów, w tym 346 km odcinka specjalnego.

Finał rywalizacji zaplanowano na trasie z Biszy do Dżuddy. Etap będzie liczył 680 kilometrów, ale odcinek specjalny zaledwie 164 kilometry. Krótszy będzie jedynie prolog rywalizacji. Zwycięzców poznamy czternastego stycznia.

Na starcie stanie sześciu reprezentantów ORLEN Team. W stawce quadów powalczy Kamil Wiśniewski. Wśród motocyklistów o jak najlepszy wynik będzie rywalizował Maciej Giemza. Najmocniejsza reprezentacja pojawi się w samochodowej stawce. Martin Prokop i Viktor Chytka zaprezentują się w Fordzie Raptorze. Lider zespołu: Kuba Przygoński wraz z Timo Gottschalkiem powalczą o podium w Mini Buggy.

Przeczytaj również