Czas na kultowy wyścig. Tu nie ma miejsca na błędy

Przejdź do dyskusji

Czas na kultowy wyścig. Tu nie ma miejsca na błędy

Czas na kultowy wyścig. Tu nie ma miejsca na błędy

Księstwo Monako, które po dwuletniej przerwie ponownie ugości stawkę Formuły 1, już w ten weekend stanie się świątynią sportów motorowych.

Legend i wydarzeń związanych z najbardziej znanym ulicznym torem na świecie jest mnóstwo i przytoczenie każdej z nich pozwoliłoby na wydanie książki. Najważniejsze, że rywalizacja w księstwie rozpoczęła się w 1929 roku, a historycznym triumfatorem został William Grover-Williams prowadząc Bugatti.

Formuła 1 pierwszy raz zagościła w Monako w 1950 roku. Najszybszy był wówczas legendarny Juan Manuel Fangio, który korzystał z Alfy Romeo. Na kolejny wyścig trzeba było poczekać do 1955 roku, ale od tego czasu imprezę organizowano nieprzerwanie. Pierwszy raz trzeba było zrezygnować z wyścigu w zeszłym roku z powodu panującej na świecie sytuacji.

Rekordzistą imprezy jest Ayrton Senna, który wygrał sześć wyścigów, pięć z rzędu w latach 1989-1993. Po pięć triumfów mają Graham Hill i Michael Schumacher, a cztery Alain Prost. Do wyniku Francuza w tym roku będzie mógł dorównać Lewis Hamilton. Wśród producentów najlepszy jest McLaren, który w tym roku zaprezentuje historyczne malowanie. Mercedes ma szansę na wyrównanie rekordu w liczbie zwycięstw wśród dostawców silników. Na razie samodzielnie z trzynastoma sukcesami przewodzi Cosworth.

Rywalizację na niezwykle wymagającym torze dobrze mogą wspominać polscy kibice. Robert Kubica w debiucie wywalczył piąte miejsce, a już rok później, podczas sezonu 2008 był drugi. Obecny kierowca ORLEN Team musiał wówczas uznać wyższość Lewisa Hamiltona, który był szybszy o niecałe cztery sekundy. Warto wspomnieć, że Polak rozpoczynał wówczas rywalizację z piątego pola startowego.

Drugie podium Kubica wywalczył w barwach Renault. W 2010 roku było to jedno z dwóch trzecich miejsc, które zdobył. Na czele znalazły się wówczas dwa auta Red Bull Racing. Mark Webber był lepszy od Sebastiana Vettela. Kubica rozminął się z końcowym triumfem o niecałe dwie sekundy.

Kierowcy będą mieli do pokonania 78 okrążeń o długości 3,337 km. Na torze wyznaczona zostanie jedna strefa DRS na prostej start-meta. Ponieważ każdy z zakrętów stanowi odrębną historię, warto więc przejechać okrążenie z Robertem Kubicą.

Tradycyjnie w Monako wyścigowy weekend rozpocznie się już w czwartek. Pierwszy z godzinnych treningów zaplanowano na 11:30, drugi na 15:00. Piątek będzie stanowił dzień przerwy. W sobotę od 12:00 odbędzie się jeszcze jeden trening. Kwalifikacje zaplanowano na 15:00. Wyścig rozpocznie się o tej samej godzinie w niedzielę.

Przeczytaj również