Jak szybko można zapłacić za paliwo funkcją ORLEN Pay? Sprawdziliśmy to!

Jak szybko można zapłacić za paliwo funkcją ORLEN Pay? Sprawdziliśmy to!

Jak szybko można zapłacić za paliwo funkcją ORLEN Pay? Sprawdziliśmy to!

Jak szybko można zapłacić za paliwo funkcją ORLEN Pay? Sprawdziliśmy to!

Cena nie jest jedynym wyznacznikiem, dzięki któremu wybieramy dany produkt. Równie ważna jest lokalizacja oraz szybkość obsługi. PKN ORLEN uruchomił właśnie możliwość całkowitego ominięcia kolejek do kasy na stacjach benzynowych!

Przełom października i listopada to okres, w którym rodacy tłumnie przemieszczają się między kolejnymi cmentarzami. Wzmożony ruch jest nie tylko na drogach, ale i w miejscach, gdzie tankujemy nasze pojazdy. Gdy się spieszymy, stanie w kolejce do kasy jest ostatnią sytuacją, w jakiej chcielibyśmy się znaleźć.

Nareszcie!

Można powiedzieć, że w samą porę wszyscy klienci, przede wszystkim detaliczni otrzymali możliwość zapłacenia za paliwo bez podchodzenia do kasy w budynku stacji. Dzięki aplikacji Orlen Mobile (dostępna w AppStore i Google Play) z funkcją Orlen Pay sprawę załatwiamy przy dystrybutorze. Nie musimy się denerwować, gdy ktoś szuka lub próbuje przypomnieć sobie NIP do faktury albo bierze 2 hot-dogi, ale nie może zdecydować się, który sos wybrać.

Aplikacja jest prosta w obsłudze, czytelna i funkcjonalna. Rejestrując konto możemy wybrać profil prywatny lub firmowy. Ta druga opcja to oczywiście możliwość dodania danych do faktury VAT, która przychodzi natychmiast na e-mail po zakończeniu transakcji. Można, ale nie trzeba wpisać tam nr rejestracyjny samochodu lub specjalne adnotacje, które mają pojawić się na fakturze. Oprócz tego możemy zarejestrować kilka kart płatniczych, co daje nam dużą swobodę.

Jak to działa?

Opłata za paliwo rozpoczyna się w momencie zeskanowania kodu QR na dystrybutorze (natychmiast na ekranie wyświetla nam się adres stacji oraz numer stanowiska). Potwierdzając zgodność tych danych, następnie wpisujemy ustalony PIN i należność zostaje pobrana z wybranej przez nas karty płatniczej.

Co teraz? Możemy odjechać? Czy zaraz obsługa stacji nie zadzwoni na policję? Spokojnie. Pracownik stacji potwierdził mi, że w momencie rozpoczęcia płatności telefonem, na ekranie sprzedawcy wyświetla się aktualny status. Gdy na naszym smartfonie ukazuje się pomyślna weryfikacja płatności, taką samą informację otrzymuje pracownik stacji. Wtedy możemy już natychmiast odjechać naszym samochodem w dalszą drogę. Świetne!

Dodatkowo otrzymujemy różne kupony promocyjne, zachęcające mimo wszystko do wejścia do sklepu na stacji. Jest to jednak bardziej przyjazna forma akwizycji w momencie, gdy naprawdę jesteśmy spóźnieni.

Aktualizacje w drodze

Jak każda aplikacja, ta również będzie cierpieć na problemy wieku dziecięcego. Użytkownicy zgłaszają, że nie mogą w niej skorzystać z rabatu na Kartę Dużej Rodziny lub Biznes Tank. Orlen potwierdził już, że te funkcjonalności zostaną wprowadzone w jednej z najbliższych aktualizacji.

Śledząc komentarze możemy natrafić na serię przerażonych użytkowników, którzy gromią aplikację oceną na jedną gwiazdkę za obowiązkową zgodę na przesyłanie informacji marketingowych. To nieprawda. Jest ona opcjonalna. Przynajmniej już w aktualnej wersji.

Niektórzy są przestraszeni też tym, że oprogramowanie chce dostępu do naszego czujnika GPS. Jest to niezbędne, aby zweryfikować lokalizację stacji benzynowej (bez tego możliwe byłyby nadużycia). W każdym razie aplikacja wygląda na bardzo dopracowaną, ale już wkrótce możemy spodziewać się kilku uzupełnień.

Nie tylko Orlen

Tak wygodne tankowanie nie jest powiązane jedynie ze stacjami pod marką Orlen. Możemy zrobić to samo również w obiektach, które należą do polskiego koncernu, np. stacjach Bliska. Sprawdziliśmy to osobiście. W razie potrzeby aplikacja pomoże nam w nawigacji do najbliższej stacji, gdzie można skorzystać z Orlen Pay.

Przeczytaj również