Czy stacja paliw to jeszcze właściwe określenie? Kreatywnym pomysłom nie ma końca

Czy stacja paliw to jeszcze właściwe określenie? Kreatywnym pomysłom nie ma końca

Czy stacja paliw to jeszcze właściwe określenie? Kreatywnym pomysłom nie ma końca

Czy stacja paliw to jeszcze właściwe określenie? Kreatywnym pomysłom nie ma końca

Stacja benzynowa to miejsce kojarzone w pierwszej chwili z tankowaniem, a ostatnio również ładowaniem pojazdów. Przy tego typu placówkach rodzi się wiele innowacyjnych pomysłów, przez które warto zastanowić się, czy powinniśmy na nie patrzeć głównie przez pryzmat paliw i energii?

Można pokusić się o uproszczenie, że klientem stacji, podobnie jak telewidzem może być dosłownie każdy. I tak w przypadku telewizji coraz większym powodzeniem cieszą się kanały tematyczne, sprofilowane pod konkretną grupę odbiorców. Taki trend ostatnio można zauważyć także na polskich stacjach benzynowych, co ciekawie obrazują punkty należący do grupy PKN Orlen.

Świat kulinarny nie kończy się na hot-dogach

Nie da się nie zauważyć, że w ostatnim czasie w Polsce mamy swego rodzaju boom na zdrową żywność, i ogólnie zdrowy styl życia. Reakcja rynku na aktualną modę jest natychmiastowa. Nie inaczej jest w przypadku Orlenowskich stop.cafe czy O!Shop, które niedawno zostały wyróżnione godłem „Teraz Polska” za jakość i technologię produktów gastronomicznych. Dzięki temu coraz częściej klienci sięgają nie tylko po popularnego hot-doga, a po jedzenie typu Ready-to-Eat (np. przekąski owocowe i warzywne). Osoby nastawione na bardziej obiadowe dania sięgają po paczkowane produkty Ready-to-Serve, które łatwo można przygotować do spożycia w domu lub biurze przy użyciu mikrofalówki.

Mało tego, na niektórych stacjach nie brakuje otwartych kuchni typu Kitchen Box. Elegancki design, wykorzystywanie zdjęć ze świeżymi produktami znacząco wzmacnia przyciąganie do tego typu stref. To pokazuje, że jest to traktowane niezwykle poważnie. Orlen wydaje się być wyjątkowo na czasie, ponieważ w ofercie pojawiła się tzw. „Vegeuczta!”. Mimo że nie wszyscy są weganami, to Polacy chętnie sięgają po takie jedzenie, aby zrobić dla siebie coś zdrowego. Na Orlenie wegański może być nawet hot-dog (a w zasadzie parówka). Pomysł, trzeba przyznać, świetny! W tym przypadku także bardzo przyłożono się do tej oferty, ponieważ w tej kategorii oferowane są produkty niedostępne w innych sieciach.

Te i inne zabiegi (np. program „Pij polskie soki”, wspierający rodzimych sadowników oraz zdrowy tryb życia) sprawiają, że Orlen jest odbierany niezwykle pozytywnie. Klientów na tego typu dodatki gastronomiczne jest coraz więcej. Coraz częściej pojawienie się na stacji paliw nie jest kompletnie związane z tankowaniem, a przykładowo chęci skonsumowania czegoś naprawdę dobrego.

Zdrowo jest się też poruszać

To czym jeszcze ostatnio zaimponowały stacje Orlenu, to… siłownie plenerowe. Ciekawe jak się przyjmą, ale wydaje się to sensowne rozwiązanie dla zawodowych kierowców, którzy spędzają dużą ilość czasu w pozycji siedzącej za kierownicą. Możliwość rozruszania kości jest także zbawienna dla turystów przemierzających dalekie odcinki trasy. Osadzenie siłowni na pewno uatrakcyjni tego typu ważne aktywności, a być może nawet zmotywuje do działania.

Na razie Orlen uruchomił pierwsze tego typu obiekty przy trasach tranzytowych w ramach programu pilotażowego. Zakłada on powstanie 10 tego typu siłowni na stacjach zlokalizowanych na MOP-ach (Miejsca Obsługi Podróżnych). Chętni mogą już wypróbować zewnętrzne siłownie na autostradzie A2 przy MOP Baranów, na A1-ce przy MOP Otłoczyn, MOP Wiśniowa Góra Wschód i Zachód. Instalacje znalazły się także na stacji przy ul. Wyszogrodzkiej w Płocku. Pilotażowe siłownie znajdą się jeszcze na Orlenie przy ul. Surowieckiego w Warszawie, a także przy MOP Chrząstów (A2), MOP Sople (S7), MOP Machnacz (A1), MOP Sięganów (S8).

Całodobowa poczta

Jeżeli robicie zakupy przez Internet, to z pewnością niejednokrotnie skorzystaliście z popularnego paczkomatu bądź odbioru w punkcie. Orlen nawiązał w tym zakresie poważną współpracę z inną z państwowych spółek Pocztą Polską. W efekcie powstała usługa „Stacja z Paczką”, umożliwiająca nie tylko odbiór przesyłek przez całą dobę, ale i ich nadawanie. Długoterminowy kontrakt do 2021 r. spowoduje znaczący rozrost takich punktów, których obecnie jest około tysiąca. W planach jest umożliwienie odbioru przesyłek pobraniowych oraz za pomocą kodu. Ponadto, klienci Poczty Polskiej będą mogli korzystać z benefitów, jakie daje program lojalnościowy VITAY. Połączenie sił dwóch gigantów na rynku może okazać się prawdziwym sukcesem.

Zagraniczne eksperymenty

Orlen działa nie tylko w Polsce. Koncern jest liderem rynku w Czechach pod marką Benzina. Na stacji  przy ul. Argentinskiej  w Pradze uruchomiono bankomat, z którego kierowca może wypłacić pieniądze bez wysiadania z auta. Tego typu rozwiązania znajdują się już 40% stacji w Stanach Zjednoczonych oraz są coraz popularniejsze w Arabii Saudyjskiej. Być może niebawem takie rozwiązanie przyjmie się i u nas.

Tak wygląda najnowsza, odświeżona stacja paliw naszej niemieckiej sieci Star Tankstellen w Berlinie ? Za naszą zachodnią granicą mamy blisko 600 obiektów i ponad 6% udział w rynku ??

Julkaissut PKN ORLEN Maanantai 24. syyskuu 2018

Z kolei w Niemczech, gdzie Orlen ma 6-procentowy udział w rynku za sprawą sieci Star można zaobserwować odświeżoną stylizację stacji paliw w Berlinie, która przypomina wręcz biblioteczkę z jadalnią w centrum aglomeracji. Na przykładzie tego widać jak bardzo stacje paliw będą musiały przyłożyć się do sfery pozapaliwowej, aby zyskać jeszcze większą atencję konsumentów. Tymczasem dobrze jest obserwować, że polski Orlen jest w grupie, która bardziej zalicza się do pionierów różnych innowacji niż naśladowców utrwalonych rozwiązań.

Przeczytaj również