Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Czy przyszli kierowcy na tym skorzystają?

Do bardzo ważnej zmiany może dojść w egzaminach na prawo jazdy. Świat nieustannie idzie do przodu, a to z czasem ma przełożenie na zmiany w wielu strefach naszego życia. Tym razem po raz kolejny wzrok został skierowany na Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa. Tym razem nie chodzi jednak o osobę egzaminowaną, a samego egzaminatora. Proponowana zmiana nie wszystkim jednak przypadła do gustu.

prawo-jazdy-badania-psychotesty-3
Podaj dalej

Co zmieni się w egzaminie na prawo jazdy?

prawo-jazdy-egzamin
fot. freepik

Zmiany tyczą się prawo jazdy kategorii A (motocykle) oraz na kategorii AM (motorowery, quady). W tych sytuacjach osoba egzaminowana wsiada na lub do pojazdu, a za nią jedzie egzaminator w samochodzie wydając polecenia. Skupia on się na rozmowie z osobą, która jedzie przed nim, a także na wydawaniu poleceń i ocenianiu. To według najnowszych badań znacząco przyczynia się do tego, że egzaminator w takiej sytuacji traci znaczącą ilość skupienia na samej jeździe.

Efekt tego może być ostatecznie taki, że przyczyni się do zdarzenia drogowego. Chcąc tego uniknąć miałaby nastąpić pewna zmiana. Egzaminator dalej jechałby za kursantem, ale już nie jako kierowca lecz jako pasażer. Samochód prowadziłaby inna osoba, która wyłącznie skupiałaby się na jeździe za osobą egzaminowaną. Trzeba przyznać, że jest w tym dużo logiki i rozsądku, a w tej kwestii powstała już nawet specjalna przygotowana ustawa.

Jest jednak jeden duży problem dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego o których mało kto mówi. Chodzi o to, że dany kierowca musi mieć zatrudnienie, musi też pobierać wynagrodzenie. A nie od dzisiaj wiadomo, że WORD-y mają swoje problemy związane z finansami, a także z brakami satysfakcjonujących podwyżek w ostatnich latach. Nagle dochodzi osoba, która oddala ich od wizji większego zarobku i stwarza kolejne ”problemy” finansowe.

prawo-jazdy-cena
fot. freepik

Państwo będzie musiało rozstrzygnąć ten problem

Sama idea zmian wydaje się dość istotna. O ile kwestie bezpieczeństwa są niezwykle istotne i ciężko tutaj nawet o tym dyskutować, o tyle sama praca egzaminatora będzie bardziej skuteczna. A trzeba pamiętać, że prawo jazdy we wspomnianych kategoriach mogą zdawać już osoby, które ukończyły 15 lat. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby w pełni móc skupić się na swojej pracy, a nie dzielić ją wraz z prowadzeniem pojazdu.

W dokumencie opublikowanym już na stronach Rządowego Centrum Legislacji zmianę opisano następująco:

„§ 27. Podczas części praktycznej egzaminu państwowego:

1) na placu manewrowym zadania egzaminacyjne powinny być wykonywane w kolejności określonej odpowiednio w tabeli nr 1 albo 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem pkt 5;

2) w ruchu drogowym w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A egzaminator ocenia wykonanie zadań egzaminacyjnych z innego pojazdu egzaminacyjnego, którego nie jest kierującym, jadącego za osobą egzaminowaną, mając zapewnioną możliwość porozumiewania się z nią drogą radiową – nie dotyczy osoby egzaminowanej w zakresie prawa jazdy kategorii AM w przypadku gdy pojazd egzaminacyjny dla prawa jazdy kategorii AM umożliwia przebywanie egzaminatora w pojeździe; w przypadku głuchych lub niedosłyszących osób egzaminowanych dopuszcza się inne formy porozumiewania się egzaminatora z osobą egzaminowaną;”

Przeczytaj również