Wymiana opon na letnie. Temperatura idzie w górę, czy to już czas na wymianę? Oto co należy zrobić

Wymiana opon na letnie. Temperatura idzie w górę, czy to już czas na wymianę? Oto co należy zrobić

Wymiana opon na letnie. Temperatura idzie w górę, czy to już czas na wymianę? Oto co należy zrobić

Podaj dalej

Zbliża się wiosna, a co za nią idzie wymiana opon. Patrząc na prognozy pogoda z dnia na dzień będzie tylko i wyłącznie lepsza. W przyszłym tygodniu powinniśmy zobaczyć już nawet ponad 15 stopni Celsjusza, a więc zrobi się naprawdę ciepło. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy po okresie zimowym, niektórym zrobi się nawet bardzo ciepło. Ale czy już czas na to, aby odwiedzić warsztat?

Kiedy wymiana opon na letnie?

opony letnie zimowe wymiana zmiana opon kiedy wymienić
fot. freepik

Trzeba pamiętać o tym, że wiosna wcale nie oznacza tego, że już trzeba ściągać opony zimowe. Podobnie wyższe temperatury nie są wyznacznikiem tego, że to już czas zająć się umawianiem terminu na wymianę. Trzeba pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy, że choć za dnia będzie ciepło, to jednak noce wciąż pozostają zimne, a nawet mroźne.

Trzeba pamiętać, że letnia opona zachowuje swoje właściwości w temperaturze nie niższej niż 7 stopni Celsjusza. Jeżeli wiemy zatem, że często podróżujemy w porach, gdzie jest ona niższa, wymiana opon będzie zbyt wczesna. Bo niższe temperatury na pewno będą się jeszcze pojawiać, co widać w prognozach aktualnych, jak i historycznych.

”Co w takim razie zrobić, gdy w ciągu dnia mamy ponad 10°C, zaś nocą i rano np. 0/-2°C? Nie będziemy przecież zmieniać opon dwa razy na dobę. Na pewno bezpieczniej będzie jeździć na zimowych oponach w temperaturze nawet 15°C, niż na letnich przy kilku stopniach poniżej zera. Krótko mówiąc lepiej wymienić opony trochę później, niż zrobić to za wcześnie.” – pisze Damian Dąbrowski specjalizujący się od dawna w pogodzie, głównie dla śląska.

wymiana opon cena
fot. freepik

Przerzucenie kół jeszcze droższe

Warto mieć na uwadze, że w tym roku wymiana opon będzie w wielu warsztatach jeszcze droższa, niż była pół roku temu. Od tego roku wszystkie firmy mają wyższe opłaty z tytułu prowadzenia działalności, jak i droższa jest energia i czynsze. Do tego w górę poszła najniższa krajowa i niebawem znów będzie ona wyższa.

Dlatego też wiele osób zapewne będzie powoli myśleć o tym, aby zainwestować w opony całoroczne. Jest to jednorazowy wydatek na kilka lat, do którego nie trzeba co roku dopłacać około 400 złotych (bo około tyle kosztuje już dwa razy w roku zmiana opon). To kolejna rzecz, zniechęca wiele osób do posiada samochodu, patrząc na wszystkie wydatki. Wygoda i bezpieczeństwo niestety kosztują.

wymiana opon warsztat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News