W Polsce jest tanie paliwo? Okazuje się, że kierowcy u nas płacą niemal najwięcej w całej Unii Europejskiej!

W Polsce jest tanie paliwo? Okazuje się, że kierowcy u nas płacą niemal najwięcej w całej Unii Europejskiej!

W Polsce jest tanie paliwo? Okazuje się, że kierowcy u nas płacą niemal najwięcej w całej Unii Europejskiej!

Podaj dalej

W ostatnich dniach słychać, jak Polacy są edukowani w tym, że paliwo u nas w kraju jest jednym z najtańszych w Europie. Nie, tak na pewno nie jest, bowiem to co słyszymy, to nic innego jak odwracanie kota ogonem. Płacimy najwięcej za niemal w całej Unii Europejskiej, lecz o tym tak naprawdę mało kto chce mówić. Zdecydowanie lepiej pokazać statystykę, która bardziej przypadnie do gustu.

Paliwo w Polsce niemal najdroższe

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemill

W ostatnich godzinach zalewają nas informacje i grafiki, ile kosztuje paliwo u nas, a ile w innych krajach. To statystyka niezwykle wygodna dla tych, którym zależy na tym, aby ją prezentować. Bo prawda o cenach paliw w Polsce jest zupełnie inna, od tego co poniektórzy chcą abyśmy wierzyli. To zasłona dymna przed tym, co wydarzyło się w ostatnich dniach.

Cenę za benzynę w Polsce zestawiono m.in. z tą w Danii, Holandii, Grecji czy Niemczech. Tak, w tych krajach i jeszcze innych jest droższe paliwo, ale to nie jest żaden wyznacznik o czym wiadomo od bardzo dawno. Wyznacznikiem jest natomiast to ile można zatankować paliwa za naszą pensję. I tutaj okazuje się, że gorzej jest tylko w trzech innych krajach, a więc lada moment możemy wejść na podium. Te kraje to Słowacja, Węgry Bułgaria, Rumunia.

I co z tego, że np. w Danii w przeliczeniu na złotówki paliwo kosztuje 9,20 zł/l, jak Duńczyk z przeciętną krajową zatankuje go aż cztery razy więcej niż Polak! Jesteśmy po prostu biednym krajem, gdzie mamy do czynienia z bardzo drogim paliwem. Ceny nie są współmierne do naszych zarobków i powinny być znacznie niższe. W zasadzie powinny być takie, jakie były kiedyś, a więc w okolicach 5 złotych.

ceny paliw paliwo
fot. freepik

Drogo, bardzo drogo na stacjach

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – w ostatni dzień świąt Bożego Narodzenia, a więc 26 grudnia 2022 roku cena detaliczna za litr benzyny w Polsce była najwyższa w całej Europie! Ba, przewyższała inne kraje dość znacząco, a więc nie można tutaj mówić o żadnym przypadku. Prawda dla polskich kierowców okazuje się niezwykle bolesna.

Co dalej? Paliwo powinno teraz tanieć, bowiem znacząco w dół poszła od nowego roku ropa. Kosztuje ona już 7 dolarów mniej i jest najniższa od roku! Nie widać tego wciąż przy dystrybutorach, gdy zajeżdżamy na stacje. Dlaczego? To kolejne pytanie, które pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi.

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – nMicrostock

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News