W Polsce jest najtańsze paliwo? Kierowcy mogą być zaskoczeni tym, za ile mogą zatankować w innych krajach

W Polsce jest najtańsze paliwo? Kierowcy mogą być zaskoczeni tym, za ile mogą zatankować w innych krajach

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Czy Polacy mają powody do tego, aby narzekać na cenę za paliwo? Punkt widzenia zawsze zależy od punktu leżenia, ale i nie tylko. Bo to co dla jednych jest drogie, dla drugich może być tanie. No i istotne jest również z jakiej perspektywy zarobków się patrzy. Bo sama cena to jedna, ale jej obraz można w bardzo łatwy sposób podkreślić lub ją obalić.

Tankujemy paliwo drogo czy tanio?

benzyna diesel ceny paliw cena paliwo
fot. freepik.com – shyachlo

Ostatnie pół roku nie były łatwe dla polskich kierowców. Paliwo początkowo było bardzo tanie – dziś tak trzeba to uznać – bowiem kosztowało nieco ponad 5 złotych. Z czasem jednak do tej wartości doszło praktycznie jeszcze 3 złote! Dziś na szczęście z kwoty 8 złotych zeszliśmy do wartości 7 złotych. Jest lepiej, ale czy najlepiej?

Najwięcej za benzynę w Europie płacą kierowcy w Szwajcarii. Tam cena 95-tki dobija już do 11 złotych, a dokładnie wynosi 10,70 zł/l. Przysłowiową ”polską dychę” muszą zapłacić również kierowcy w Norwegii, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Grecji i Finlandii. Poniżej 10 złotych polskiej waluty tankuje się we Włoszech, Portugalii, Estonii, Austrii, Hiszpanii i Irlandii.

Naszą starą najwyższą cenę, a więc ponad 8 złotych, płaci się w w Luksemburgu, Niemczech, Węgrzech, Litwie, Słowacji, Czechach, Łotwie, Francji, Belgii i Szwecji. Polska jest najtańszym krajem na tle Europy, a nieco nad nami znajduje się Słowenia, Chorwacja czy Rumunia. Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że dla nas np. 1o złotych, to dla innego kraju zupełne inne 10 złotych, patrząc na zarobki i przelicznik walut.

paliwo diesel benzyna
fot freepik

Polskie zarobki w cieniu Europy

Niestety, ale pod względem zarobków, tych średnich czy najniższych, wciąż jesteśmy w ogonie Europy. Nie ma zatem powodów ku temu, aby cieszić się z tego, że mamy tanie paliwo. Tanie jest dla innych, ale dla nas jest ono wciąż bardzo drogie. Tanie będzie wówczas, gdy dojdzie do kwoty 5 złotych za litr. Wówczas można mówić o tym, że jeździmy za godne pieniądze.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News