W jakich sytuacjach warto wozić ze sobą dowód rejestracyjny?

W Polsce już od dobrych kilku lat dowód rejestracyjny w portfelu kierowcy jest zbędny. Przynajmniej prawnie, bo nie brakuje sytuacji, w których jego posiadanie jest niezbędne. Wówczas jego brak bywa bardzo kłopotliwy, a nawet może być zagrożony różnymi konsekwencjami prawnymi. Z tego też powodu wiele osób woli po prostu mieć go zawsze przy sobie, niż później żałować.

dowod rejestracyjny kierowca
Podaj dalej

Czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny?

dywaniki samochodowe kierowca
fot. freepik

Jeszcze kilka lat temu wybranie się w podróż bez dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy potwierdzenia płatności polisy OC, wiązało się z dużymi nieprzyjemnościami w trakcie kontroli. Kierowca musiał liczyć się z tym, że za taki czyn funkcjonariusz zobowiązany był wystawić mu mandat. Teraz kontrole policyjne nie wymagają tego, aby wozić ze sobą żadnego z dokumentów. Dowód rejestracyjny można zatem pozostawić w domowej szafce obok prawo jazdy.

Przepis o którym mowa obowiązuje od 1 października 2018 roku, a więc już ponad 5 lat. Podobnie jest z certyfikatem posiadania wykupionej polisy OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dokładnie mówi o tym art 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Policja od tego czasu posiada już swoje niezbędna narzędzia, które pozwalają jej w szybki i prosty sposób sprawdzić wszystkie niezbędne informacje. Zarówno jeżeli chodzi o kierowcę, jak i o pojazd którym się porusza. Służy do tego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Warto również pamiętać, że nieposiadanie wersji fizycznej dowodu rejestracyjnego nie oznacza, że policjant nie może nam go zatrzymać. Robi to po prostu zdalnie, bez konieczności zabierania dokumentu. Pojawia się specjalna adnotacja na ten temat w bazie CEPiK. Kierowca, aby odzyskać dowód rejestracyjny jest zobowiązany np. przywrócić stan techniczny pojazdu do właściwego. Aby to udokumentować musi udać się w tym celu na stację kontroli pojazdów, aby zweryfikować wykonanie odpowiednich napraw.

dokumenty niezbedne dla kierowcy
Freepik.com

W jakich sytuacjach należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny?

Najczęściej popełnianym błędem przez kierowców jest zapominanie zabrania ze sobą dowodu rejestracyjnego w momencie wyjazdu za granicę. Wiele osób mieszkających tuż przy granicach z Niemcami, Czechami czy Słowacją dość często odwiedza te kraje. Rutyna jednak sprawia, że wybierając się w podróż umyka to, aby zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. Wtedy spotkanie z tamtejszą policją może okazać się kłopotliwe i zakończone grzywną. Tamtejsi funkcjonariusze nie mają dostępu do naszej bazy CEPiK i muszą wówczas weryfikować prawidłowość danych, konsultując się z naszymi służbami.

Często również kierowcy wybierając się na przegląd samochodu muszą wracać się do domu po dowód rejestracyjny. Coroczne badanie stanu technicznego pojazdu wymaga od właściciela okazanie tego dokumentu. Wszystko po to, aby mieć pewność, że przyjechano właściwym pojazdem, a nie jest to jakiś podstęp. Również załatwiając sprawy urzędowe związane z samochodem trzeba zabierać ze sobą wspomniany dokument. W trakcie kolizji czy wypadku także przydaje się dowód rejestracyjny, aby spisać na oświadczeniu wszystkie niezbędne informacje.

Wszystko to pokazuje, że wygodne jest niewożenie ze sobą dokumentów. Jednakże kiedy sytuacja wymaga ich posiadania wówczas najzwyczajniej w świecie o nich po prostu zapominamy, przez wyrobiony nawyk. W tym wszystkim trzeba się po prostu dobrze odnaleźć. Niektórzy stosują dość sprawdzoną metodę, a więc mają w schowku ksera dokumentów i w razie potrzeby z nich korzystają. Choć trzeba pamiętać, że nie są one żadnym prawnym dokumentem, a jedynie służą do wglądu i nie uchronią przed karą.

Przeczytaj również