W 2024 roku samochody które nie są użytkowane zostaną wyrejestrowane. To koniec tzw. martwych dusz

Już od 2024 roku zmienią się przepisy, jeżeli chodzi o samochody, które nie są użytkowane, a wciąż widnieją w bazie CEP. Z tego powodu przez lata tak naprawdę nie można doliczyć się dokładnie, ile faktycznie użytkowanych jest aut w Polsce. ”Martwe dusze” stoją w garażach, na parkingach i wielu innych miejscach, będąc porzuconymi. Nowe rozwiązanie ma zniwelować urzędniczy kłopot i pozwoli na sprawniejsze weryfikowanie tego typu sytuacji.

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
Podaj dalej

Stare samochody zostaną wyrejestrowane

unia europejska zakaz samochód samochody
fot. freepik

Samochodów które są w bazie, a od lat nie jeżdżą po polskich drogach, jest nawet kilka milionów! Od lat nie są one użytkowane, a z reguły są porzucane przez właścicieli. W dużej mierze ma to wpływ na raporty jakie są każdego roku generowane. Wynika z nich, że średnia wieku samochodu w Polsce nieustannie rośnie. Na domiar złego przez błędy formalne zawędrowaliśmy na szczyt w Europie, jeżeli chodzi o posiadanie najstarszych aut.

Na mocy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zostaną usunięte z bazy CEPiK samochody, które tak naprawdę istnieją wyłącznie tutaj. Jak zostanie to dokonane? Poprzez wygaszenie ważności decyzji o rejestracji pojazdu, co wiąże się z wyrejestrowaniem samochodu. Będzie to miało charakter automatyczny. Z bazy znikną pojazdy zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku, które nie mają ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC.  W przypadku tych pojazdów nie mogło dojść również do aktualizacji w bazie CEPiK podczas ostatnich 10 lat.

Zmiany mają zachodzić 0d 10 czerwca 2024 roku. Właściciele wyrejestrowanych pojazdów dowiedzą się o tym, czy ich auto zostało wyrejestrowane czy nie, z publicznego obwieszczenia wydanego przez lokalny samorząd. Co najważniejsze – właściciele nie poniosą z tego tytułu kar, za brak opłat ubezpieczenia OC przez ostatnie lata. Będą mogli również w razie potrzeby na nowo zarejestrować swój samochód.

unia europejska zakaz samochód samochody
Freepik

Legendarne i historyczne samochody wciąż w bazie

– Mamy w CEP np. 99580 wartburgów, z których 93198 nie ma badań, OC nieważne od 10 lat i zostało zarejestrowanych przed 14.03.2005 rokiem – powiedział swego czasu ówczesny minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. A takich przykładów jest bardzo dużo i szacuje się, że po wyczyszczeniu martwych dusz, sporo się zmieni.

W CEP znajduje się około 26 milionów samochodów. W przyszłym roku ta liczba może być mniejsza o dobre kilka milionów. Zmiana w końcu nadeszła i była wręcz konieczna, aby w końcu uporządkować bazę CEPiK. Bez tego nieustannie są podawane mylne liczby, mylne statystyki i tak naprawdę nie wiadomo, jak wygląda sytuacja w kraju związana z tym tematem.

Zmiana nie sprawi, że z garaży czy parkingów nagle zaczną znikać stare samochody, stojące tam latami. Problem tego typu ”złomu” będzie musiał zostać rozwiązany z w zupełnie inny sposób. O ile porzucone samochody w większości nie stanowią problemy, to jednak są przypadki, w których jest inaczej. I właśnie to jest najbardziej kłopotliwe w kontekście tego, aby skutecznie radzić sobie w tego typu sytuacjach.

Przeczytaj również