W 2023 roku polscy kierowcy tankowali więcej paliwa, niż rok wcześniej. Czy w 2024 będziemy jeździć jeszcze więcej?

Pomimo wysokiej inflacji i rosnących kosztów życia codziennego, kierowcy nie oszczędzają na tankowaniu paliwa. Takie wnioski płyną po analizie ubiegłego roku na polskich stacjach paliw. Olej napędowy, benzyna i LPG cieszyły się większym popytem niż w 2022 roku, przez co ogólny wskaźnik wzrósł o 6 procent. W dużej mierze przyczyniły się do tego niższe ceny paliw, a także stabilność cen. jaką mogliśmy się cieszyć przez ostatnie 12 miesięcy.

embargo tankowanie paliwa
Podaj dalej

Paliwa nigdy za mało

ceny paliwa nizsze
fot. freepik

Kto ma samochód bądź miał, doskonale wie, że współcześnie bardzo ciężko jest funkcjonować bez czterech kółek. Potwierdza to Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, która przygotowała dla Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar analizę popytu w kraju na dostępne paliwa. Choć nie jest ona jeszcze w pełni przygotowana to już widać, że wzrosło zapotrzebowanie na diesel, benzynę i LPG w kraju. Jest ono większe o około 6 procent względem poprzedniego roku.

W dużej mierze wpływ na zwiększony popyt miały ceny. Rzecz jasna są one znacznie większe niż kilka lat temu, gdzie maksymalnym wskaźnikiem była wartość około 5,50 zł/l. Teraz jest średnio o złotówkę drożej, jeżeli chodzi o olej napędowy i benzynę. Mimo to społeczne jest to cena akceptowalna i w zasadzie taka, która będzie już nam towarzyszyła na stałe w kolejnych miesiącach. Trudno już sobie wyobrazić to, że na stacjach paliw na dłuższej zagoszczą kiedykolwiek ceny poniżej 6 złotych. Byłoby to zapewne związane z kryzysem, który doprowadziłby do takiej sytuacji. Wydobycie ropy jest jednak starannie regulowane i trudno sobie wyobrazić to, że będzie jej po prostu za dużo.

Z drugiej strony do zwiększonego popytu w ubiegłym roku doprowadziła na pewno też tzw. turystyka paliwowa. Nie można zapominać o tym, że m.in. w okresie wakacji dość licznie odwiedzali nasze przygraniczne stacje paliw m.in. obywatele Niemiec. To z racji tego, że różnica w cenach była niezwykle duża i zachęcała do przyjazdu do Polski nawet tych, którzy mieszkali znacznie dalej od granicy.

tankowanie paliwa benzyna diesel jak zatankować błędy złe paliwo
fot. freepik.com – milachka

Jaki będzie 2024 roku na rynku paliw?

Na ten moment sytuacja pozostaje bardzo stabilna. Zarówno ropa, jak i złotówka pozostają bardzo stabilne. W cenach paliw nie powinno zatem dochodzić w najbliższym czasie do większych zmian. Również na świecie unormowała się sytuacja w związku z wszystkimi kryzysami, jakie napotkały nas w ostatnich latach. Jeżeli pod tym względem nic się nie zmieni, możemy być spokojni o ten rok.

Trzeba jednak pamiętać, że często najmniej spodziewana rzecz, może dość mocno wywrócić wszystko do góry nogami. Trzeba pamiętać, że OPEC+ nieustannie zmniejsza wydobycie ropy. W teorii mniejsze wydobycie przy rosnącym popycie na paliwa, w końcu może doprowadzić do wzrostu cen. Eksperci zwracają jednak uwagę, że znaczącą rolę w Europie zaczyna odgrywać elektromobilność.  Prognozy na ten rok pozostają dość optymistyczne, jeżeli chodzi o wydatki na paliwa. Wszystko zatem układa się z korzyścią dla klientów. Zachęcić to może częstszego tankowania w 2024 roku.

Przeczytaj również