Seniorzy obawiają się zmian w przedłużeniu prawa jazdy. Nagle mogą stracić uprawnienia

Utrzymanie prawa jazdy do końca swoich dni, nie będzie już tak łatwym zadaniem jak do tej pory. O tym, jak długo będziemy mogli prowadzić samochód zdecydują badania lekarskie, które od pewnego wieku trzeba będzie regularnie prowadzić. U osób których stan zdrowia będzie wskazywał, że mogą stwarzać zagrożenie na drogach, będą musiały pożegnać się dożywotnio z uprawnieniami. Nie zostaną one bowiem przedłużone.

prawo-jazdy-egzamin
Podaj dalej

Co wpłynie na odebranie prawa jazdy?

prawo-jazdy-badania-psychotesty-3
fot. freepik

W tym roku Komisja Europejska zamierza wprowadzić zmiany związane z posiadaniem prawa jazdy dla seniorów. Prace cały czas trwają i co jakiś czas pojawiają się nowe informacje. Jak na razie odbywa się burzliwa dyskusja w kontekście tego, w jakim wieku i co będzie wpływać na utratę uprawnień. Powoli rysuje się już jednak pewien zarys tego, czego należy się spodziewać. Zmiany mają sprawić, że na drogach wzrośnie bezpieczeństwo. Bardzo często osoby, które mają problemu z prowadzeniem pojazdu przez wiek, przyczyniają się w ten sposób do niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Po wejściu zmian seniorzy mają być badani regularnie co pięć lat. Prawdopodobnie od 65 roku życia, ale wciąż przewija się również wiek 60 lat, jak i 70. Sprawdzane mają być dokładnie przeciwwskazań do kierowania pojazdem, a do tego osoby starsze mają przechodzić również badania psychotechniczne. Niektórzy wskazują też, że po 70-roku życia prawo jazdy powinno być odnawiane na krótszy czas. Tak będzie, ale dopiero po osiągnięciu wieku 75 lat, wówczas na badania trzeba udawać się co roku.

U starszych osób ma być badana również sprawność umysłowa i prawidłowe kojarzenie. Do tego istotną rolę będzie odgrywała sprawność fizyczna, jak prawidłowość odruchów i brakiem zaburzeń nerwowo-ruchowych. Komisja Europejska przygotowała listę chorób, które mogą nie pozwolić na przedłużenie prawa jazdy. To m.in. Demencja, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona, słaby wzrok, udar, problemy neurologiczne czy zapalenie stawów.

prawo jazdy egzamin kierowcy
fot,. freepik

Zmiany konieczne także w drugą stronę?

Swego czasu pojawiał się temat, czy prawo jazdy w Polsce nie powinno dozwolone dopiero od 21 lat. Tak wskazywało wielu ekspertów, bowiem bardzo często wiek 18 lat jest uważany za zbyt niski. Nie należy jednak spodziewać się, że temat powróci, a już na pewno, że rząd zdecyduje się na taki krok. Niejako zdobycie uprawnień w tak młodym wieku powoli eliminuje cena, jaką trzeba zapłacić za kurs oraz egzamin. Nie każdego w dzisiejszych czasach stać już na to, aby wydać na to około 4-5 tysięcy złotych.

Tematem priorytetowym pozostaje kwestia związana z seniorami. O ile niektórzy sami zdają sobie sprawę, że nie są już w stanie prowadzić to plus. Wówczas dla własnego zdrowia, życia i bezpieczeństwa rezygnują z jazdy. Nie każdy jest jednak tak odpowiedzialny, aby podjąć tak odważną decyzję. Wiele osób i tak choć omija prowadzenie, to raz na jakiś czas decyduje się zasiąść za kierownicę. Często można na drogach zauważyć tego typu seniorów, którzy jadąc niezwykle wolno i zbyt zachowawczo stwarzają w ten sposób jeszcze większe zagrożenie. Warto również żeby najbliżsi reagowali na tego typu zachowani i tłumaczyli osobom starszym, że tak będzie po prostu lepiej.

Przeczytaj również