Rząd wprowadza dalsze kontrole na granicy Polski. Kolejne utrudnienia dla kierowców i nie tylko

Utrudnienia na polskich granicach miały być chwilowe, ale wiadomo już, że kontrole wciąż będą trwały. Mariusz Kamiński poinformował, że wprowadzone tymczasowe zmiany na granicy ze Słowacją zostaną przedłużone. Miały one się zakończyć w piątek, ale potrwają do 2 listopada. Nie jest wykluczone jest to, że po tym okresie termin nie zostanie po raz kolejny przedłużony.

czternastka seniorów rzad
Podaj dalej

Kontrole na granicach potrwają dłużej

opłaty kierowców oc kary
Freepik

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ostatnie dni pokazały, że kontrole były konieczne. W okresie niespełna dwóch tygodni udało się powstrzymać nieco ponad pół tysiąca osób przed nielegalnym przekroczeniem granicy. To też udowadnia, że tzw. szlak migracyjny istnieje i zatrzymanie go od tej strony było konieczne.

” (..) do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. (…). Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę” – powiedział Kamiński.

Straż Graniczna w ostatnich dniach ma sporo pracy związanej z prowadzeniem kontroli. Wszystkie większe pojazdy, jak np. autokary, busy, ale nie tylko, muszą być sprawdzane. To też oczywiście sprawia, że tworzą się w różnych porach dniach mniejsze oraz większe utrudnienia. Funkcjonariusze mimo wszystko pracują sprawnie, aby ruch odbywał się możliwie, jak najbardziej płynnie.

kierowcy opłata przepisy
fot. freepik

Granica z Czechami także zostanie zamknięta?

Wciąż rodzą się pytanie, czy w związku z tzw. południowym szlakiem, nie będzie konieczne zamknięcie również granicy z Czechami. To z racji tego, że są duże i uzasadnione obawy, że skoro nie od strony Słowacji, to migranci mogą próbować przedostawać się do Polski od strony Czeskiej. Na razie jednak rząd nie planuje takich kroków, ale w listopadzie może być to w pełni uzasadnione.

Sami Czesi jak na razie dość skutecznie radzą sobie z problemem. Kwestia bezpieczeństwa Polski pod względem migracyjnym dla wielu osób jest niezwykle istotna. W ostatnich miesiącach było to duży kłopot dla naszego kraju, dlatego państwo podjęło bardzo odważne kroki. Skuteczność tego już widać, a sytuacja wymaga nieustannej kontroli i działań.

Przeczytaj również