Przejście sugerowane, a przejście dla pieszych. Kierowcy i piesi nie rozróżniają tych dwóch rzeczy

Mało kto wie, że w polskim prawie istnieją dwa przejścia – przejście sugerowane oraz dobrze znane dla pieszych. Z jednej strony mowa niejako o dwóch tych samym rzeczach, ale w rzeczywistości to zupełnie dwa inne miejsca. Inaczej bowiem wyglądają one pod kątem prawnym, obowiązków dla kierowców, ale i dla pieszych. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość, przez co do dnia dzisiejszego dochodzi do wielu tragicznych zdarzeń drogowych.

pieszy piesi mandat
Podaj dalej

Czym jest przejście sugerowane na tle tradycyjnych pasów?

pierwszeństwo pieszy piesi przejście dla pieszych
fot. freepik

Bezpieczeństwo na polskich drogach stanowi kluczową rolę. Istotną rolę odgrywają zatem przejścia, którymi piesi przechodzą na drugą stronę jezdni. Polskie prawo rozróżnia dwa rodzaje przejść – sugerowane oraz dla pieszych. O ile drugie pojęcia jest znane bardzo dobrze, bowiem kojarzy się zarówno ze znakami drogowymi, jak i zebrą, o tyle pierwsze niekoniecznie. A pełni ono nie mniejszą rolę i również bardzo istotną dla obywateli.

art. 2 pkt 11a ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, że przejście sugerowane to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych

Z tej ustawy wynika, że tak naprawdę jednoznacznie bardzo ciężko określić, jakie to może być miejsce, a jakie nie. Bardziej trzeba się pochylać ku temu, iż to każde miejsce, które można pokonać z jednej strony na drugą jezdni. Jak widać przepis jest tak ogólny, że nie posiada on żadnych wytycznych czy zakazów. O ile oczywiście przejście dla pieszych nie znajduje się np. w odległości bliżej niż 100 metrów. Wówczas łamie się inne prawo i można otrzymać z tego tytułu mandat. Często można również przeczytać, że przejście sugerowane to miejsca, gdzie jest dodatkowe oświetlenie czy obniżony krawężnik. Tyle tylko, że to możliwy ”dodatek”, o którym nic też nie mówi ustawa. Zatem interpretacja może być bardzo szeroko rozumiana.

przejście dla pieszych pieszy piesi pierwszeństwo mandat
Pixabay

Kto i gdzie ma pierwszeństwo?

Jeżeli chodzi o przejścia dla pieszych, tutaj sprawa jest bardzo jasna. Polskie prawo zostało napisane w taki sposób, że zawsze pierwszeństwo ma pieszy. Obowiązkiem kierowcy jest zatrzymanie się w każdej sytuacji. Nieprzepuszczenie pieszego przez przejście wiąże się z bardzo wysokim mandatem i niemałą ilością punktów karnych. Jeszcze większe konsekwencje są w przypadku doprowadzenia do zdarzenia w tym miejscu.

Przejście sugerowane jest natomiast miejscem, w którym to zawsze kierujący ma pierwszeństwo, o czym trzeba pamiętać. Robiąc sobie przejście sugerowane, nie należy wymuszać pierwszeństwa, bowiem może skończyć się to tragicznie. Trzeba poczekać aż wszystkie pojazdy oddalą się, a żaden nie będzie nadjeżdżał. Wtedy można skorzystać z ustawy, która zezwala nam na swobodne przejście.

Powstaje też zasadnicze pytanie, co w przypadku jeżeli policja będzie chciała ukarać nas za przejście w niedozwolonym miejscu. Tutaj oczywiście można powołać się na powyższy przepis. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy funkcjonariusz może być pod tym względem wyrozumiały. W takim przypadku można odmówić przyjęcia mandatu i oddać sprawę w ręce sądu. Te z reguły mają związane ręce, jeżeli chodzi o powyższy artykuł i muszą przychylić się do tego, co zostało zapisane w prawie. Dla bezpieczeństwa jednak zawsze najlepiej szukać pasów i pokonywać je zgodnie z przepisami oraz bez pośpiechu.

 

Przeczytaj również