Producenci samochodów będą płacić za nas abonament RTV? Jeżeli nie, to niech udostępnią możliwość odinstalowania radia

Nie każdy chce, ale i nie każdy musi płacić za abonament RTV. Prawo i ustawa mówi jednak jasno, że już samo posiadanie odbiornika czy to radiowego czy telewizyjnego, już do tego znacząco zobowiązuje. W ostatnim czasie dość głośno było również o tym, że nawet jeżeli nie posiada się takiego odbiornika w mieszkaniu, a jest w samochodzie, to także powinna być dokonana opłata. I tutaj patrząc szerzej rodzi się pewien konflikt.

abonament RTV pensja
Podaj dalej

Kto ma zapłacić za abonament RTV?

radio abonament rtv
fot. freepik

Kilka lat temu ciężko byłoby sobie wyobrazić posiadanie samochodu bez radia. Podróżowanie – zwłaszcza dłuższe, w ciszy i samotności nie jest niczym przyjemnym. Słuchanie czegokolwiek wręcz wpisało się w użytkowanie pojazdu. Tyle tylko, że czasy pod tym względem się zmieniły. Zarówno pod względem odtwarzaczy samochodowych, jak i samego dostępu do szeroko rozumianej muzyki i nie tylko.

Kiedyś radio to było po prostu ”radio” i można było słuchać wyłącznie tego, co nadaje dana częstotliwość. Z czasem pojawiły się różnego rodzaju dodatki, dzięki którym można było się podpiąć i puszczać muzykę np. z telefonu czy odtwarzacza mp3. Późnij modny stał się YouTube, teraz dołączyło Spotyfit i tak naprawdę większość ludzi odbiega od tradycyjnego słuchania radia. Robi się moda na słuchanie tego czego się chce, a nie tego co musimy.

Ale radio wciąż pozostaje i za radio trzeba płacić abonament RTV, skoro jest ono w naszym pojeździe. Rodzi się zatem w pełni naturalne pytanie – skoro go nie chce mieć, a mam, to czy mogę żądać jego odinstalowania z pojazdu. Wszystko po to, aby nie ponosić opłaty, którą ktoś może uważać za zbędną. Czy zatem powinno się żądać od producenta samochodu tego, aby usunął z pojazdu możliwość odtwarzania radia?

paliwo dodatek rzad
fot. freepik

Problem na razie marginalny

Swego czau rząd rękami Poczty Polski aktywnie działał w temacie opłat za radio w samochodzie. Temat z czasem ucichł, bowiem stał się nieco kontrowersyjny społecznie, a i też nadchodził czas wyborów. Warto jednak mieć na uwadze, że temat z czasem może powrócić i abonament RTV za odtwarzacz w samochodzie przyjdzie nam opłacać. A wtedy każdy może zadać sobie jasne pytanie – czy mogę to odinstalować i po problemie?

W teorii tak to powinno wyglądać, w praktyce problem jest większy. Nie ma w ustawieniach panela opcji – odinstaluj, a co za tym idzie kupując dany samochód jesteśmy automatycznie narażeni na opłatę. Czy tak powinno być i czy nie jest to niejako sprzeczne z pewnymi standardami? Temat niewątpliwie może stać się bardzo rozwojowy.

Przeczytaj również