Prawo jazdy z bardzo dużymi zmianami. I to już od 2024 roku

Już od przyszłego roku nasze prawo jazdy może przejść bardzo istotną zmianę. Wszystko za sprawą Komisji Europejskiej, która chce mocno ujednolicić przepisy w całej wspólnocie. W dużej mierze chodzi o bezpieczeństwo na drogach i doprowadzenia do sytuacji, że nikt nie będzie ginął już na drogach. Założenia są bardzo ambitne, ale prawda jest taka, że chodzi o znaczące zmniejszenie ryzyka, na wszelki możliwy sposób. Dlatego też wzrok Unii został skierowany nie tylko na osoby młode, ale również te starsze.

prawo-jazdy-egzamin
Podaj dalej

Prawo jazdy z większą kontrolą

prawo jazdy
Freepik

Kierowcy którzy przekroczą wiek 65 lat będą mieli szereg nowych obowiązków, aby móc dalej prowadzić samochód. Ich prawo jazdy będzie wydawane na krótszy okres – tylko 5 lat, a po przekroczeniu 75 lat, uprawnienia mają obowiązywać na rok po czym będą odnawiane. Wszystko zależy w dużej mierze od stanu zdrowia danej osoby. Jeżeli np. lekarz uzna, że to już czas pożegnać się z prowadzeniem auta, dana osoba nie będzie mogła już zasiadać za kierownicą.

Społeczeństwo w Polsce się starzeje i dziś bardzo często widzimy tego skutku za kierownicą. Osoby, które prowadziły przez całe swoje życie ciężko mają samodzielnie podjąć tak ważną w życiu decyzję, jak rozbrat z autem. Często możemy zobaczyć osoby starsze, które ledwo co się poruszają, wyglądają nie do końca na w pełni funkcjonalne pod wieloma względami, a np. odjeżdżają spod szpitala.

To ogromne zagrożenie dla nich i dla innych uczestników ruchu na drodze. Wraz z wiekiem może szwankować czas reakcji, wzrok czy koncentracja i wiele innych rzeczy. Dlatego Komisja Europejska chce ”pomóc” w podjęciu tak ważnej decyzji i po prostu tam gdzie trzeba odbierać uprawnienia. Wszystko po to, aby taka osoba nie była źródłem potencjalnego zalążka niebezpiecznej sytuacji.

fot. freepik

Dolegliwości osób starszych

Wraz z wiekiem zdrowie każdego z nas powoli się kruszy. Komisja Europejska chce także, aby takie schorzenia jak problemy neurologiczne, cukrzyca, choroby stawów czy problemy z pamięcią, także oznaczały pożegnanie się z prawem jazdy. Temat ten wzbudza dość duże kontrowersje, bowiem takie choroby niekoniecznie oznaczają brak możliwości do normalnego prowadzenia pojazdu. A to choroby dość częste w podeszłym wieku.

Dlatego w dużej mierze zapewne skończy się na tym, że osoby starsze będą miały podstawowe badania w danym wieku. Mowa o badaniach lekarskich, psychologicznych, testach sprawdzających motorykę i szybkość reakcji. Już po tym będzie można określić w prosty sposób czy stan zdrowia danej osoby nadaje się na prowadzenie samochodu.

Trzeba jednak mieć świadomość, że tego typu decyzje na pewno nie przyczynią się do nadmiernej poprawy sytuacji na drogach. Wbrew pozorom taka grupa kierowców nie stwarza aż tak dużego zagrożenia, jak pozostali. Osoby starsze bardzo rzadko prowadzą pojazd w sposób brawurowy i przekraczają nadmiernie prędkość. Dlatego też choć zmiana jest na pewno słuszna pod każdym względem, to jednak w kwestii bezpieczeństwa trzeba podjąć jeszcze wiele istotnych innych kroków. Od zawsze apeluje się o to, aby poprawić pod tym względem edukacji już od najmłodszych lat. Wpajanie podstawowych wartości na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Przeczytaj również