Polskie drogi jak szwajcarski ser. Łatwo można jednak odzyskać pieniądze na naprawdę samochodu

Zima to zawsze okres, gdzie na drogach przybywa dziur, a kierowcy muszą szykować pieniądze na naprawę samochodu. Czy jednak, aby na pewno muszą? Jeżeli do uszkodzeni pojazdu doszło na drodze z winy zarządcy drogi, wówczas to on jest zobowiązany do tego, aby pokryć koszty naprawy naszego auta. Warto to wiedzieć i w takich sytuacjach nie odpuszczać.

pieniadze dziura w drodze
Podaj dalej

Pieniądze na naprawdę da zarządca

konfiskata samochód mandat auto
fot. pixabay

Kierowcy w Polsce powinni bardzo dobrze i dokładnie patrzeć przed siebie, aby omijać dziury na drogach. Tych jednak czasem po prostu nie widać, bo nie da się zauważyć. Najgorzej, gdy pada deszcz czy topnieje śnieg, wówczas można się bardzo mocno oszukać. Wydaje nam się, że to tylko niewielka kałuża, a to głęboka dziura z wodą.

O uszkodzenie pojazdu w takiej sytuacji nie trudno. Może dojść do pęknięcia opony, zniszczenia felgi, uszkodzenia zawieszenia, urwania tłumika i wielu innych różnych rzeczy. Jeżeli ktoś napotka kiedyś taką sytuację, powinien na miejsce zdarzenia wezwać policję i dobrze udokumentować zdarzenie – w tym samą dziurę, która się do tego przyczyniła.

Jeżeli w drodze jest dziura, to odpowiada za nią zarządca drogi i to on jest winny nam pieniądze za szkodę. Sprawę trzeba zatem zgłosić i domagać się zwrotu straconej kwoty na naprawdę. Jeżeli wszystko mamy czarno na białym, nie ma z tym najmniejszego problemu. Nawet jeżeli sprawa by miała trafić do sądu, to z reguły wygrany jest tylko jeden. Trzeba jednak wszystko mieć dobrze udokumentowane – także zdjęciami.

paliwo benzyna diesel ceny paliw podatki podatek samochód spalinowy elektryczny
fot. pixabay

Zima prosi się o ostrożną jazdę

Kierowcy muszą mieć na uwadze to, że na drodze mogą napotkać różne niespodzianki. Czy to dziura, czy to rozlewisko, a nawet jakiś większy przedmiot, który mógł wypaść z innego pojazdu bądź znalazł się na drodze. Trzeba zatem prowadząc samochód całą uwagę skupiać na drodze i na tym co się dzieje przed nami.

pasy przejscie droga
fot. freepik

Przeczytaj również