Polska wciąż sprawdza LPG z Rosji. Rząd zapewniał, że import będzie wstrzymany, a do dziś tak nie jest

Choć Polska dość aktywnie w Unii Europejskiej rzuca pomysłami co do sankcji na Rosję, w przypadku LPG sama sobie nie potrafi poradzić. Choć wielokrotnie zapewniano o zakończeniu sprowadzania autogazu, to jednak ten wciąż jest do nas dostarczany od agresora na Ukrainę i przyjeżdża do nas przez Białoruś. Czy można to nazwać wsparciem działań militarnych na Ukrainie?

LPG cena unia europejska
Podaj dalej

LPG coraz bardziej kontrowersyjne

lpg-autogaz-stacja
fot. freepik

Temat LPG jest niezwykle kontrowersyjny i trudny dla polskiego rządu. Już od dawna pojawia się temat porzucenia autogazu przez Polskę, ale państwowe spółki wciąż tego nie robią. Wciąż sprowadzamy tańszą alternatywę z Rosji, niż alternatywę z Zachodu – donosi o tym Business Insider.

Żadna strona nie zaprzecza temu, że w Polsce wciąż sprowadzane i sprzedawane jest rosyjskie paliwo. Rząd tylko obiecuje, że przestanie sprowadzać LPG z Rosji, ale choć słyszymy to od wielu miesięcy, to jednak tak się nie dzieje. Wedle informacji o których czytamy w/w źródle, w styczniu sprowadzono blisko 75 tysięcy ton! Do połowy lutego było to aż 41 tys. ton.

Rosja oferuje w bardzo korzystnej cenie LPG, co jest łakomym kąskiem i jak widać Polska na tym korzysta. A trzeba podkreślić, że autogaz sprzedawany jest w cenie takiej, jak to które napływa z zachodu. Wniosek z tego jest tylko jeden – można na tym naprawdę dużo zarobić. Jak informuje Ministerstwo Klimatu nasz kraj ma wciąż zobowiązania kontraktowe, które mogą dużo kosztować.

Rosja wciąż silnik graczem

W ubiegłym roku do Polski trafiło 1,28 mln ton LPG z Rosji. Większość surowca trafia do kierowców, a liczba pojazdów wciąż rośnie, co sprawia, że wzrasta też zapotrzebowanie. Mniejsza część trafia do odbiorców, którzy z pomocą tego paliwa ogrzewają swoje mieszkania.

Warto jednak podkreślić, że wiele prywatnych firm, które zajmują się sprowadzaniem LPG do Polski całkowicie zrezygnowało z dostaw z Rosji. Widocznie się da, a potrzeba tylko chęci. Państwo wciąż ma jednak z tym duży problem i już od wielu miesięcy widać, że choć o tym mówi, to zupełnie nie chce tego zrobić.

stacje paliw stacja diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również