Pokrowiec na samochód. Czy warto inwestować pieniądze w taką ochronę pojazdu?

Wielu kierowców zastanawia się, jak dobrze zabezpieczyć swój samochód przed czynnikami atmosferycznymi. Pokrowiec niewątpliwie jest tutaj jednym z najlepszych rozwiązań, które sprawdza się od lat. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że nie ma rzeczy w pełni idealnej i nawet taka rzecz ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jak przy większości rzeczy, wszystko zależy tutaj od tego, jakie ma to zastosowanie.

pokrowiec samochód
Podaj dalej

Czy warto kupić pokrowiec na auto?

mycie samochod zima
fot. freepik

Nie od dziś wiadomo, że samochód którego się obecnie nie używa warto jest chronić. Nawet jeżeli to wyjazd wakacyjny na dany okres, to pokrowiec w takiej sytuacji wydaje się być niezbędny. Rzadko można jednak zobaczyć w aglomeracjach miejskich pojazdy, które mają na sobie tego typu ”narzutkę”. I Wynika to z prostej przyczyny – każdy boi się, że taki pokrowiec może zostać szybko i łatwo skradziony. Dwa – auto wówczas bardzo rzuca się w oczy, czym też niektórych kusi sprawdzić jaki to model.

A prawda jest taka, że inwestując w pokrowiec nie ma co oszczędzać. Warto zainwestować, aby był on dobrej jakości i spełniał wszystkie funkcje, jakie od niego oczekujemy. Można go kupić za niecałe 50 złotych, a można też i za 500 złotych. Różnica zatem jest i jest też w jakości. Te najtańsze z reguły są najczęściej tylko wodoodporne. Ich wykonanie i faktyczna skuteczność w przypadku nawet niewielkiego wiatru może pozostawiać wiele do życzenia.

Zdecydowanie lepsze są te droższe modele, które chronią m.in. przed promieniami UV, a nawet i gradem! Do tego są bardzo dobrze dopasowane do pojazdu i nawet większy wiatr nie jest im straszny. Wyższa wartość takiego pokrowca sprawiłaby, że dość szybko znikałyby one pod osłoną nocy. Bardziej sprawdza się to zatem u osób, które posiadają dom i… garaż. Bo nawet jeżeli można schować auto, to przy dłuższym nieużytkowaniu go, warto ochronić go chociażby przed kurzem.

zima silnik samochod
fot. freepik

Jak zadbać o samochód?

Pokrowiec na samochód niewątpliwie jest rzeczą przydatną, ale trzeba zastanowić się czy dla wszystkich niezbędną. Warto pamiętać, że przed nałożeniem go na pojazd warto, aby był on umyty z zewnątrz. Dopiero wtedy tak naprawdę ma to sens. Oczywiście lepszy model warto i tak posiadać na wypadek wspomnianego gradu. Wówczas można uchronić pojazd przed wgnieceniami.

Nie można jednak zapominać o wadach. Woda z zakamarków nadwozia może nie być odprowadzona prawidłowo, a to oznacza, że możemy w prosty sposób przyczynić się do niszczenia auta. Sam lakier również może ucierpieć przez poruszający się nieustannie pokrowiec. To w głównej mierze w przypadku tych najtańszych produktów, których istnienie ma niewielkie sens.

Cena w tym przypadku nie powinna odgrywać żadnej roli, a wyłącznie jakość. Warto zaznajomić się dokładnie z produktem po który będzie się sięgać i czy spełnia on wszystkie nasze oczekiwania. Czasem wystarczy naprawdę niewiele dołożyć, aby mieć gwarancję jakości. W Polsce samochód narażony jest na przeróżne warunki pogodowe, a żadne z nich nie wpływają korzystnie na lakier. Dlatego też każdy właściciel samochodu najlepiej samo oceni potrzebę inwestycji w tego typu rzecz. Na pewno jest ona przydatna, ale czy niezbędna?

 

Przeczytaj również