Pęknięta szyba w samochodzie. Problem, który najlepiej szybko i tanio rozwiązać

Każdy kierowca podróżujący samochodem musi mieć świadomość tego, że przednia szyba pojazdu narażona jest nieustannie na duże ryzyko pęknięcia. Wystarczy nawet niewielki kamyczek, który zostanie wyrzucony spod opony poprzedzającego auta, żeby doszło do uszkodzenia. Gradobicie czy nieumiejętna wymiana wycieraczek, to także najczęstsze przyczyny doprowadzające do pęknięć.

peknieta szyba samochod
Podaj dalej

Przednia szyba zagrożeniem nie tylko finansowym

Warto pamiętać, że pęknięta szyba nie stanowi dla osób w samochodzie dużego zagrożenia. Niektórym może się wydawać, że rysa czy pajęczyna, jaka się na niej znajduje, nagle doprowadzi do tego, iż drobinki szkła wlecą do wewnątrz i wszystkich zranią. Przednia szyba jest klejona i składa się z dwóch tafli, które połączone są ze sobą specjalną folią PVB bądź innymi uszczelniaczem. Wszystko po to, aby nie dochodziło właśnie do sytuacji rodem z horrorów.

To jednak nie oznacza tego, że problemu nie ma lub należy go bagatelizować. Jeżeli właściciel samochodu zareaguje odpowiednio szybko, to może uchronić się nawet przed całkowitą wymianą szyby. A trzeba mieć na uwadze to, że pęknięcia mają tendencję do bardzo szybkiego rozrastania się.

W niektórych sytuacjach szybę można naprawić. Jest to potencjalnie możliwe, jeżeli ”pajęczyna” jest mniejsza niż 2,5 cm lub pęknięcie/rysa jest mniejsze niż 15 cm, a sam odprysk znajduje się w odległości większej niż 10 centymetrów od rantu szyby. Takie naprawy mogą się zamknąć w kwocie 200-300 złotych.

peknieta szyba samochod
fot. freepik

Gorzej jednak, gdy jest wiele pęknięć lub jest jedno, ale większe od podanych wartości. Wtedy nieunikniona jest już wymiana. A to wiąże się już z wydatkiem sięgającym czasem nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od tego, czy szyba posiada system podgrzewania, czujniki deszczu, itd. To też pokazuje, że warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu, które może uchronić przed tak dużym wydatkiem pieniędzy.

Pęknięcie to także inne problemy

Nie można zapominać, że pęknięta szyba to nie tylko bezpieczeństwo czy kwestia widoczności. To również narażenie się na problemy, jakie można spotkać na stacji kontroli pojazdów, czy w momencie kontroli policyjnej. Diagnosta widząc uszkodzenie nie będzie mógł uznać, że pojazd przeszedł pozytywnie przegląd do momentu, aż szyba nie zostanie naprawiona lub wymieniona.

szyba samochod pajeczyna
fot. freepik

Z kolei policja widząc, że samochód porusza się z pęknięciem, także jest zobowiązana wykonać odpowiednie czynności. Oprócz mandatu kierowca musi liczyć się z tym, że zostanie odebrany dowód rejestracyjny. Jego odzyskanie będzie możliwe dopiero po usunięciu usterki, co trzeba zrobić niezwłocznie. Art. 66 Prawo o ruchu drogowym mówi o tym szczegółowo:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę
2. nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych
3. nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych
4. nie powodowało niszczenia drogi
5. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu
6.nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych

Punkt 1. oraz/lub 5. są tymi na podstawie których funkcjonariusz ma prawo ukarać kierowcę za jazdę z pękniętą szybą.

Przeczytaj również