Czy bagażnik może być otwarty w trakcie jazdy?
Samochód osobowy nie jest autem dostawczym, ale bywają momenty kiedy choć na chwilę musi się nim stać. I to w dość nieporadny sposób patrząc na swoje gabaryty i możliwość. Polskie prawo daje pewne widełki na to, aby osobówka mogła przejść taką ”transformację”. Wedle wyznaczonych zasad i reguł może przewozić rzeczy większe niż pozwala na to wymiar pojazdu. A mowa chociażby o choince, meblach, lodówce czy telewizorze, czyli rzeczach które z czasem każdy z nas musi kupić i dostarczyć domu.
Przewożenie większych gabarytów z reguły kończy się tym, że nie mieszczą się one w pojeździe. Znaczną część trzeba umieścić wówczas poza pojazdem, ale wszystko też musi mieć pewne granice rozsądku i bezpieczeństwa. Przepisy nie zabraniają, aby poruszać się pojazdem z otwartym bagażnikiem, jak i wystającymi poza rozmiar auta rzeczami. O zasadach tego typu transportów mówi dokładnie art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z najważniejszych rzeczy trzeba pamiętać o tym, że:
2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
1) nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;2) nie naruszał stateczności pojazdu;3) nie utrudniał kierowania pojazdem;
4) nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Kierowca musi pamiętać o tym, że gdy dany przedmiot wystaje z szyb bocznych, maksymalna szerokość samochodu nie może przekroczyć 2,55 m. Z kolei jeżeli samochód ma 2,55 m szerokości, maksymalna szerokość z ładunkiem to 3 metry. Co najważniejsze – przewożony ładunek nie może wystawać na więcej niż 2 metry od tylnej płaszczyzny pojazdu.
Jak prawidłowo zabezpieczyć przewożony ładunek?
Przewożony ładunek trzeba nie tylko odpowiednio zabezpieczyć, ale również prawidłowo oznaczyć. Jeżeli wystaje on z przodu należy umieścić na nim pomarańczową chorągiewką lub dwa białe i dwa czerwone pasy. Przy złej widoczności natomiast należy zastosować dodatkowo białe światło umieszczone możliwie jak najbardziej z przodu.
W przypadku ładunku wystającego po bokach pojazdu trzeba zastosować pomarańczową chorągiewkę o wymiarach minimum 50 na 50 centymetrów. I tutaj przy gorszej widoczności należy umieścić białe światło odblaskowe skierowane do przodu i czerwone światło odblaskowe zwrócone ku tyłowi.
I na koniec najistotniejsza kwestia, czyli bagażnik. Element wystający powinno się oznaczyć białymi i czerwonymi pasami, a jeżeli jest to jeden element to czerwoną wstęgą o wymiarach nie mniejszych niż 50 na 50 centymetrów. Jeżeli warunki są nieodpowiednie wówczas do tego należy dołożyć czerwone światło i czerwony odblask.