Oddajcie nam tani diesel i benzynę! Ropa kosztuje już mniej niż 100 dolarów, a paliwo wciąż horrendalnie drogie

Oddajcie nam tani diesel i benzynę! Ropa kosztuje już mniej niż 100 dolarów, a paliwo wciąż horrendalnie drogie

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo promocja tanio

Podaj dalej

Nie szybko, a bardzo szybko powinien tanieć diesel oraz benzyna. Patrząc ile kosztuje baryłka ropy na świecie tankowanie powinno być przynajmniej o złotówkę tańsze na litre – przynajmniej! I miejmy nadzieję, że takie ceny utrzymają się na giełdzie, a z kolei na stacjach paliwo zacznie bardzo szybko tanieć. Już widać ku temu pierwsze sygnały.

Diesel i benzyna po 6,50 zł/l? Maksymalnie!

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

W środę i w czwartek ropa Brent zdołała zejść poniżej 100 dolarów za baryłkę. Dokładnie osiągnęła poziom 98 dolarów, ale cały czas balansuje na lekkim poziomie nad i pod wynikiem trzycyfrowym. Mimo to spadek utrzymuje się dość wysoki, bowiem na poziomie poniżej 15 dolarów mnie, niż to miało miejsce z reguły. Dlatego też w najbliższych dniach powinniśmy obserwować znaczące spadki ceny za diesel i benzynę.

Jest jednak w tym wszystkim jeden problem. Gdy ropa tanieje w mgnieniu oka, to niestety złotówka również w podobny sposób słabnie. Wystarczy spojrzeć w jakiej cenie jest dzisiaj dolar czy euro. W przypadku tej pierwszej waluty (w której dokonujemy zakupu ropy) mamy do czynienia z rekordową wartością od bardzo wielu lat.

Tak naprawdę dolar jest o około 80 groszy droższy, niż się do tego przyzwyczailiśmy. W poprzednim roku jego cena oscylowała w okolicach 3,80 zł/l. Gdyby dziś złotówka była tak mocna, paliwo byłoby znacznie tańsze. Jest jednak małe światełko w tunelu, bowiem dziś NBP po raz kolejny podnosi stopy procentowe i ma to jeszcze zrobić. To jednak bardzo wielka, żeby nie powiedzieć ogromna dla cen paliw i codziennego życia.

diesel hurt cena
fot. freepik

Tydzień obniżek

W cenach hurtowych do piątku zarówno ani diesel, ani benzyna nie powinny kosztować powyżej 7 złotych za litr. Jeżeli nic się nie zmieni to pod koniec przyszłego tygodnia sytuacja powinna wyglądać identycznie dla cen detalicznych. Na stacjach paliw ciężko będzie zatem zobaczyć paliwa w cenach powyżej 7 złotych. Choć ten scenariusz może rozciągnąć się znając życia nawet do dwóch tygodni.

Jedno jest pewnoe – nadeszły obniżki, które będą trwać. A wszystko przez widmo recesji, które może dotknąć świat. Nikt nie chce, żeby gospodarka zwolniła, bo będzie to niekorzystne dla wszystkich. OPEC+ także musi przekalkulować swoje plany na kolejne miesiące, bowiem może samemu wpędzić się w problemy.

ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – Max4e

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News