O tyle zdrożała naprawa samochodu. Utrzymanie auta staje się pomału największym wyzwaniem XXI wieku

O tyle zdrożała naprawa samochodu. Utrzymanie auta staje się pomału największym wyzwaniem XXI wieku

O tyle zdrożała naprawa samochodu. Utrzymanie auta staje się pomału największym wyzwaniem XXI wieku

Podaj dalej

Kto ma stary i często psujący się auto musi drżeć, bowiem naprawa samochodu to już nie przelewki, a duży wydatek finansowy. Nawet najdrobniejsze rzeczy mogą mocno uszczuplić budżet kierowcy. A jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy awaria jest poważniejsza. Kto dawno nie był u mechanika może zdziwić się, jak dziś wygląda sytuacja z cennikiem na warsztatach.

Naprawa samochodu – ostatnia rzecz potrzebna kierowcy

naprawa samochodu ceny
fot. freepik

Niemal wszystkie warsztaty przyznają zgodnie, że w ostatnim czasie musiały podnieść ceny swoich usług. Dokładnie przeanalizował to Yanosik, który przygotował w swojej analizie dokładne liczby. Z analizy wynika, że 31,4 procent właściciel warsztatów stwierdziło, że podniosło ceny o 10-15 procent. Niecałe 30 procent podniosło ceny o 5-10 procent, a 20 procent  poinformowało o wzroście kosztów naprawy o 20-25 procent.

Te liczby pokazują, że nie mówimy o małych kwotach. Tym bardziej, że wzrost w ostatnich latach jest znaczący. W 2019 roku średnia cena za naprawę samochodu wynosiła 505 zł. W 2020 roku było to już 598 zł, a w pierwszym półroczu 2021 roku… 704 zł. Po roku ta kwota osiąga poziom około 800 złotych, a więc mówimy o naprawdę gigantycznym wzroście.

Kogo było stać na naprawy jeszcze trzy lata temu, to dziś już niekoniecznie. A najgorzej, gdy pojazd ma tendencję do psucia się, wtedy naprawa samochodu to niemal kilkutygodniowy rytuał. A biorąc pod uwagę ceny paliw i innych rzeczy, to naprawdę posiadanie auta w dzisiejszych czasach nie jest już dla wszystkich. Tyle tylko, że nie wszyscy to rozumieją albo nie są w stanie się z tym pogodzić.

naprawa samochodu czesci
fot. freepik

Stare auta nie mają przyszłości

Wysokie ceny zwiastują jedno – to kres starych pojazdów na polskich drogach. Naprawa samochodu coraz częściej będzie stawała się po prostu nieopłacalna. Będzie przewyższała wartość samochodu, a czasem i kilkukrotnie. Dlatego też kierowcy nie będą decydowali się na to, aby inwestować swoje pieniądze w ”gruchota”.

Tym bardziej, że będą mieli na względzie to, że dzis muszą wydać sporą sumę pieniędzy na jedną rzecz, a lada moment może być kolejna. Bo właśnie tak to wygląda w przypadku auto, które oscylują w wieku pełnoletności. Polacy chcą jeździć takimi auta, ale niestety wieku się nie oszuka.

naprawa samochodu warsztat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News