Nowa benzyna E10 nie tylko dla kierowców samochodów wyprodukowanych od listopada 2010 roku. Co warto wiedzieć o nowym paliwie

Duże zamieszanie i niepewność wywołuje wśród kierowców benzyna E10, która ma pojawić się na stacjach paliw od nowego roku. Nowe paliwo będzie miało zwiększoną zawartość biokomponentów, czyli dokładniej etanolu z 5 do 10 procent. Plusem dla naszego środowiska będzie to, że zostanie zmniejszona emisja cząstek stałych w trakcie spalania. Za minus będzie można uznać jednak to, że wzrośnie zużycie paliwa. Będzie ono jednak nieznaczne i dla wielu zapewne nawet i niezauważalnie.

e10 benzyna
Podaj dalej

Czy mój samochód może tankować benzynę E10?

paliwo ceny paliw benzyna diesel
fot. freepik

W Unii Europejskiej E10 nie jest żadną nowością i takie paliwo jest już dostępne w 18 krajach. W Polsce obowiązek jego sprzedaży wchodzi w życie od 2024 roku. Nowa benzyna pojawi się na każdej stacji paliw w kraju – zarówno pod szyldem większych koncernów, jak i u mniejszych sprzedawców. Właściciele starszych samochodów z silnikiem benzynowym, muszą zorientować się, czy ich auto jest przystosowane do takiego typu paliwa.

ADAC poinformowało, że na E10 mogą jeździć wszystkie samochody wyprodukowane od listopada 2010 roku. Tak naprawdę jednak lista samochodów, które mogą korzystać z nowej mieszanki, jest bardzo długa i rozpoczyna się już od 2000 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało specjalną stronę, na której można sprawdzić czy dane auto może tankować nowe paliwo. Wystarczy tylko kliknąć tutaj – sprawdź, czy twój pojazd jest kompatybilny z E10.

Jeżeli pojawiają się jednak pewne problemy ze zweryfikowaniem pojazdu i możliwością tankownia nowej benzyny, można to także sprawdzić na inne sposoby. Trzeba zajrzeć do wnętrza klapy wlewu paliwa, gdzie powinna znajdować się taka informacja. Jeżeli jej tam nie ma warto sięgnąć po instrukcję obsługi pojazdu. W ostateczności producent samochodu po rozmowie telefonicznej powinien nam bardzo szybko udzielić niezbędnej informacji.

Diesel, benzyna, LPG najtaniej
fot. freepik.com

Co warto wiedzieć o benzynie E10?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, tankując nową benzynę, trzeba liczyć się z tym, że jej spalanie będzie szybsze. Będzie to jednak wartość do 1,5 procent większa, a więc trudno będzie to zauważyć nawet przy pełnym baku. Kierowcy zatem nie powinni zauważyć zmiany w spalaniu, a wykryć to mogą mieć nawet ciężko systemy znajdujące się pojeździe.

Zmieni się trwałość paliwa, na co warto zwrócić uwagę. Benzyna E10 zaczyna się już rozwarstwiać po trzech miesiącach. Trzeba o tym pamiętać, pozostawiając paliwo w kanistrze bądź w samochodzie planując dłuższe niekorzystanie z samochodu lub innego pojazdu. W efekcie może przyczynić się to do m.in. zatkania filtra paliwa, uszkodzenia wtryskiwaczy i wpłynąć na pracę silnika.

Wybierając się w podróż np. zagraniczną i widząc, że na stacji znajduje się benzyna E5, a nie E10, śmiało można tankować. Mieszanie ze sobą obu paliw jest w pełni dozwolone i w żadnym stopniu nie wpływa na pracę samochodu. Jeżeli dany pojazd nie będzie mógł tankować paliwa E10, pozostanie na rynku droższa i wciąż dostępna benzyna 98-ka. Tylko, że jak wiadomo, ta jest dostępna w wyższej cenie. Na pewno nie można powiedzieć, że na polskim rynku paliwowym zaszły znaczące zmiany. Są one jednak bardzo istotne i warto wiedzieć o nich podstawowe rzeczy.

Przeczytaj również