Mandat 2000 złotych i 15 punktów karnych to za mało. Przejazdy kolejowe coraz bardziej niebezpieczne

Mogłoby się wydawać, że wysoki mandat, duża ilość punktów karnych, czy też sama edukacja, korzystnie wpłynie wzrost bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Niestety pomimo bardzo dużych starań, aby sytuacja pod tym względem się poprawiła, niewiele dały. Wiadomo już, że 2023 rok będzie pod tym względem znacznie gorszy niż poprzedni. Ministerstwo infrastruktury będzie musiało poczynić nowe kroki, aby w końcu doszło do zmian na lepsze.

mandat fotoradar przejazd kolejowy
Podaj dalej

Przejazdy kolejowe coraz bardziej niebezpieczne

przejazd kolejowy mandat wykroczenie kara zapory światła
fot. pixabay

Przejazdy kolejowe w Polsce powinny uchodzić za stosunkowo bezpieczne. Pod tym względem poczyniono bardzo wiele kroków przez ostatnie lata. Niestety życie brutalnie weryfikuje to, jak jest naprawdę. Wciąż dochodzi do licznych kolizji czy potrąceń. Wiele ludzi m.in. irytuje, że rogatki opuszczane są wcześniej i długo czeka się na przejazd w bardzo wielu miejscach. To jednak właśnie dla tego, aby było bezpieczniej, ale i to nie pomaga.

Względem poprzedniego roku odnotowany będzie wzrost zdarzeń na przejazdach kolejkowych aż około 20 procent. Rok się jeszcze nie skończył, ale liczba będzie ta oscylowała obok tej liczby. To ogromny wzrost, którego nikt się nie spodziewał. Do połowy grudnia miało miejsce 190 wypadków z pieszymi. 135 osób zginęło, a 27 zostało bardzo ciężko rannych. Doszło też do 168 kolizji – to o 27 więcej, niż w 2022 roku. W tych zdarzeniach drogowych śmierć poniosło 38 osób.

Mogłoby się wydawać, że mandat w wysokości 2 tysięcy złotych i 15 punktów karnych, odstraszy skutecznie kierowców. Tak nie jest, wciąż występuje ogromna liczba przypadków, kiedy pomimo czerwonego świata wiele osób przejeżdża i ściga się z rogatkami. Piesi także lekceważą sygnalizację świetlną.  A przecież praktycznie każdy przejazd w Polsce jest monitorowany, a więc to jednoznaczne z poniesieniem odpowiedzialność z tego tytułu.

mandat kamera dron policja tory przejazd kolejowy
fot. pixabay

Mandat to nie kara

Kary to jedno, ale duży nacisk stawiany był na edukację. Wszyscy doskonale zapewne pamiętają serię wielu reklam, które przypominały o tym, aby bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowe. Choć edukacja jest jedną z najważniejszych rzeczy pod tym względem, to jednak widać, że jest jej zbyt mało. Potrzeba wciąż dużych inwestycji, aby tłumaczyć i uświadamiać, jak przerażające są skutki tego typu zdarzeń.

Wygląda bowiem na to, że nawet jeżeli wzrośnie mandat czy punkty karne, niewiele to zmieni w świadomości kierowców. Trzeba poczynić inne kroki, aby wszystkie osoby prowadzące pojazd widząc przejazd kolejowy zachowywały się bardziej rozważanie. Bez tego wciąż będzie dochodziło do przeraźliwych sytuacji, które jak widać bardzo często kończą się tragicznie.

Na pewno istotną rolę w tym wszystkim mogą odegrać również działania policji. Więcej kontroli w tych miejscach na pewno przyczyni się do tego, że kierowcy poczują większy respekt. I nie chodzi o to, aby tylko i wyłącznie karać. Wystarczy przeprowadzanie kontroli, a przy tym uświadamianie. Bardzo ważne jest to, aby w 2024 roku sytuacja pod względem zdarzeń z udziałem pociągów wyraźnie się zmniejszyła.

 

Przeczytaj również