LPG tańsze już o 40 procent! Szalenie niska cena przez coraz większą ilość tego paliwa

LPG tańsze już o 40 procent! Szalenie niska cena przez coraz większą ilość tego paliwa

lpg gaz autogaz

Podaj dalej

Kuriozalna robi się sytuacja z LPG, którego jest zbyt duży nadmiar. To sprawia, że paliwo to tanieje i w zasadzie jego cena lada moment będzie tańsza aż o 40 procent! W teorii lepszej wiadomości dla kierowców nie może być, lecz w praktyce autogaz musi być wypalany, bo jest go zbyt duży nadmiar. Łatwiej puścić go w powietrze, niż sprzedać.

LPG jest zbyt dużo

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Rosja ma ogromny problem z LPG, bowiem produkuje go zbyt dużo. Tempo jest tak duże, że przez wszelkiego rodzaju sankcje nie ma możliwości go sprzedać. Dlatego też poproszone o zgodę, aby 33 procent produkcji… spalać. Zgoda o to została wysłana do Ministerstwa Zasobów Naturalnych, bowiem kluczowa tutaj też jest emisja CO2.

Kraj ten nie jest w stanie znaleźć nowych odbiorców na LPG. Drogi transportowe zostały odcięte, co także stanowi ogromny problem w potencjalnej sprzedaży surowca. W samej Rosji paliwo to potaniało w ostatnim czasie już o 40 procent i przewidywane są dalsze obniżki w najbliższym czasie. Magazyny są już całkowicie przepełnione mimo lokalnego popytu.

Na pierwszy rzut oka wydaje się proste zażegnanie kryzysu nadmiaru – zmniejszenie produkcji. W tym przypadku tak to jednak nie działa, bowiem oznaczałoby to także zmniejszenie produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego. Na taki zabieg nie można sobie zatem pozwolić, bo doprowadziłoby to do jeszcze większego kłopotu. Jak widać kraj ten coraz mocniej zaczyna odczuwać sankcje.

LPG autogaz ceny
fot. freepik

W Polsce autogaz na razie stabilny

Mimo dużych obaw i podwyżek cen hurtowych w ostatnim czasie, cena LPG wciąż pozostaje dość korzystna na obecne czasu. W weekend można zatankować nawet za 3,29 zł/l, a więc tanio! Na razie w Polsce wciąż sytuacja z najtańszym paliwem pozostaje optymalna. Mimo podwyżek w hurcie, na stacjach paliw nie widać większych zmian. To ”dzięki” wysokim marżą jakie były wcześniej.

Na razie nie należy spodziewać się tego, że wiele się zmieni w cenie tego paliwa. Dalej będzie oscylowało na poziomie około 3,50 zł/l. Zależenie od stacji paliw, czy regionu będzie albo tańsze o kilkadziesiąt groszy albo droższe. Na większe zmiany trzeba poczekać. Możliwe, że przed wakacjami i w ich trakcie cena pójdzie jeszcze w górę. Tak jest zazwyczaj co roku.

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News