Konfiskata samochodu w przyszłości może tyczyć się nie tylko alkoholu, ale również prędkości

W Polsce w końcu pojawią się przepisy, które obowiązują od lat w wielu krajach europejskich. Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu ma przyczynić się do zmniejszenia ilości osób, które wsiadają po spożyciu za kierownicę. Realnie patrząc powinno to doprowadzić do szybkiego wyeliminowania z dróg osób mogących zagrażać zdrowiu i życiu innym uczestnikom ruchu drogowego. Już dziś pojawiają się głosy, że przepis ten za kilak lat może zostać rozszerzony.

konfiskata samochodu pojazd
Podaj dalej

Uwagę trzeba jednak zwrócić na prędkość?

punkty karne
policja.gov.pl

Polska w minionych latach musiała zaostrzyć przepisy dla kierowców. Nie był to jednak wymysł polityków, lecz obowiązek, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. W 2021 roku nasz kraj w Europie znajdował się w czołówce, jeżeli spojrzeć na statystyki związane ze śmiertelnymi wypadkami. Rządzący musieli coś zrobić, aby sytuacja się jeszcze bardziej nie pogarszała, lecz zaczynała zmieniać się na lepsze.

Jednym z pierwszych rozwiązań była zmiana kilku przepisów, a także niemal całego taryfikatora. Kary w postaci punktów karnych są zdecydowanie większe, podobnie jak większe są mandaty za wiele wykroczeń. Zdecydowanie przełomowym rozwiązaniem jest wprowadzenie konfiskaty samochodu za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Już w marcu takie osoby będą musiały liczyć się z tym, że bezpowrotnie ich pojazd sobie odebrany przez policję.

Biorąc jednak pod uwagę statystyki, to nie alkohol zabija na polskich drogach, lecz zdecydowanie prędkość. Oczywiście bardziej głośne i medialne są śmiertelne wypadki, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu. Wypadek śmiertelny wynikający z samej prędkości nie budzi już w społeczeństwie praktycznie żadnych większych uczyć. Bardziej podchodzi się do tego w kwestii, że takie osoby są same sobie winne – o ile śmierci nie ponosi osoba postronna. Choć brzmi to bardzo brutalnie, to niestety tak to wygląda.

punkty-karne-policja
policja.gov.pl

Konfiskata samochodu dla piratów drogowych

Mimo wszystko problem związany z nadmiernym przekraczaniem prędkości jest ogromny. Jeżeli w najbliższych latach pod tym względem niewiele się zmieni, a konfiskata samochodu zostanie już w społeczeństwie przyjęta jako coś normalnego, przepisy mogą pójść o krok dalej. Rządzący mogą zdecydować się również na wprowadzenie jej w przypadku osób, które znacząco przekraczają prędkość. To nic nowego w Europie i na świecie, bowiem takie przepisy obowiązują już w wielu krajach.

W Polsce także mogą okazać się one koniecznością, jeżeli w tym roku i kolejnych latach statystyki nie będą prezentowały się coraz lepiej. Obecnie wciąż trwa dokładne podliczanie i podsumowanie ubiegłego roku. Będą to na pewno bardzo ciekawe dane, które dadzą obraz tego, jak ostatnia zmiana przepisów związana z taryfikatorem wpłynęła na bezpieczeństwo w Polsce.

Nie należy zapominać, że nad prawidłową jazdą po kraju czuwają też m.in. fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Tych urządzeń jest nie tylko coraz więcej, ale są one wymieniane na bardziej nowoczesne. Z roku na rok będzie to miało niemałe znacznie, jeżeli chodzi o wpływ na to, jak wygląda jazda po Polsce. Przy tym wszystkim istotną rolę odgrywa również edukacja, która ma nieodzowne znacznie wśród dzieci, młodzieży – ale i nie tylko.

Przeczytaj również