Kierowcy będą mogli zmienić legalnie światła mijania w samochodzie? Coraz więcej krajów daje na to zielone światło

Kierowcy będą mogli zmienić legalnie światła mijania w samochodzie? Coraz więcej krajów daje na to zielone światło

samochód samochody elektryczny spalinowy zakaz niemcy

Podaj dalej

Światła mijania mogą zagwarantować dobą widoczność, a także duży komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W Polsce od lat stosowane są żarówki halogenowe i nic w tej kwestii się nie zmienia. W krajach Unii Europejskiej zachodzą już jednak pewne zmiany, które warto, aby zostały i dostrzeżone u nas. Tym bardziej, że prędzej czy później retrofity wejdą w życie.

Inaczej świecące światła mijania

bmw-swiatla
fot. freepik

Kierowcy mogą zadawać sobie pytanie, co to są te retrofity? Słowo niewątpliwie dość nowe i nie przez wszystkich znane. A to nic skomplikowanego, bowiem to tylko odpowiednik klasycznych żarówek samochodowych, głównie halogenowych, wykonany w technologii LED. Żarówki LED tego typu przystosowane są do standardowych gniazd reflektorów.

Można je zakładać w gniazdach klasycznych żarówek H1, H4, H7, H11, HB3, HB4 i wielu innych. Co je najbardziej odróżnia od zwykłych żarówek? Niewątpliwie cena! Obecnie tylko dwie firmy produkują tego typu żarówki. Dla przykładu – H7 można nabyć w cenie około 300 złotych. To na pewno bariera, która będzie na długo odstraszała wielu kierowców.

W Polsce tego typu oświetlenie wciąż nie jest legalne i za stosowanie go można otrzymać mandat. Inaczej to wygląda w takich krajach jak Niemcy, Austria, Chorwacja, Francja oraz od niedawna Czechy. Tam kierowcy mogą korzystać z nowego rozwiązania, które w dodatku jest bardziej ekologiczne, niż zwykłe halogeny, które wyrzuciliśmy już z domów. Niebawem Unia Europejska niewątpliwie pozbędzie się ich także z samochodów.

mandat światła awaryjne policja
fot. pixabay

To tylko formalność

Zmiana zapewne nie prędko pojawi się w Polsce, ale warto zaznaczyć, że retrofity spełniają wszelkie polskie normy. Udowodniła to w swoim teście jedna z dwóch firm, która obecnie produkuje tego typu oświetlenie. Czy zatem światła mijania z czasem będą bardziej oświetlały drogę i miały łagodniejsze światło. Miejmy nadzieję, że tak.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News