Kiedy ostatnio sprawdzany był olej silnikowy? Kierowcy nie powinni czekać wyłącznie na zapalenie się kontrolki

Niektórzy mechanicy są zdania, że nie ma ważniejszej rzeczy w samochodzie niż olej silnikowy. Zapewne można by na ten temat długo dyskutować, ale trudno się z takim stwierdzeniem nie zgodzić. Jednostka napędowa musi go posiadać, gdyż bez niej nie będzie w stanie po prostu pracować. Najprościej mówiąc silnik by się zatarł, a kierowca nigdzie nie pojechał. Dlatego tak ważne jest to, aby ufać kontrolkom, ale przy tym samemu również prowadzić regularne kontrole.

diesel olej silnik
Podaj dalej

Jak ważny jest olej silnikowy?

czarny-olej-z-silnika-diesla
fot. freepik

Wielu kierowców bagatelizuje podejście do tego tematu, a to niestety bardzo duży. Prędzej czy później wszyscy się o tym przekonają , którzy olej silnikowy dolewają od święta lub też go nie wymieniają. To podstawa, która gdy nie jest przestrzegana nie powinna uprawniać do tego, aby kupować posiadać samochód. Oleju nie może być ani za mało, ani też za dużo, dlatego ten stan należy poddawać kontroli.

W nowszych samochodach problem jest na pewno nieco mniejszy, bowiem silnik ”nie pije” tak oleju. W starszych pojazdach naturalne jest to, że co kilka tygodni czy miesięcy, trzeba kupić butelkę oleju i uzupełnić braki. Nie warto zdawać się tylko i wyłącznie na to, że nie świeci się kontrolka na desce rozdzielczej. Ta może ulegnąć awarii o czym nawet nie będziemy wiedzieć lub po prostu da znać zbyt późno.

Nie warto też sugerować się tym, co jest napisane w instrukcjach samochodów. Tam najczęściej znajdzie się opis, iż na 1000 kilometrów jednostka napędowa zużywa litr oleju. To takie zabezpieczenie, które chroni producenta przed potencjalnymi i nachalnymi reklamacjami na napęd. Na pewno nie trzeba dolewać takiej ilości praktycznie co miesiąc. Dlatego też tak ważne jest sprawdzanie stanu poziomu oleju, aby odpowiednio zareagować na czas. Bardziej doświadczeni kierowcy są w stanie ze słuchu poznać, że silnik pracuje inaczej niż wcześniej. To także może być jeden sygnałów do tego, że powinna się zapalić czerwona lampka – lecz w głowie, a nie za kierownicą.

diesel paliwo embargo rosja wojna samochód olej napędowy
fot. Freepik

Kolor także ma znacznie

Są kierowcy którzy tylko i wyłącznie dolewają olej silnikowy, a go nie wymieniają. To ogromny błąd, gdyż z czasem traci on zupełnie swoje właściwości, co widać zwłaszcza po barwie i jego lepkości. Wymiana oleju jest praktycznie obowiązkowa po przejechaniu danej ilości kilometrów. Stara szkoła mówi o tym, aby wymiana została dokonana po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Nowa mówi o tym, żeby nie patrzeć na liczby i po prostu raz w roku dokonać wymiany.

I w zasadzie rozsądny kierowca powinien kierować się tą drugą zasadą. Dla własnego spokoju udać się na warsztat raz w roku, wymienić olej, a przy okazji poprosić o mały przegląd samochodu. To zawsze działa na plus, bowiem dobry mechanik przy okazji coś zauważy, podpowie i doradzi. Nie ma co ukrywać, co tak naprawdę jest największym problemem w tym temacie dla kierowców w Polsce. Są to rzecz jasna pieniądze i wydatek, który trzeba ponieść w związku z takim ”zabiegiem” w samochodzie.

Samochód nie jest rzeczą tanią, ale warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wydatek za wymianę oleju silnikowego jest na pewno mniejszy, niż potencjalna awaria jednostki napędowej. W zasadzie może eliminować już pojazd z użytku i trzeba będzie liczyć się z tym, że auto pójdzie po prostu na złom.

Przeczytaj również