Każde pasy bezpieczeństwa mają ukrytą funkcję. Dzięki niej można szybko wydostać się z samochodu

Od wielu lat na świecie pasy bezpieczeństwa odgrywają kluczową rolę w kwestii ochrony zdrowia i życia w podróżowaniu. Dzięki nim przez te wszystkie lata ocalało w zdarzeniach drogowych miliony kierowców i pasażerów. Ich prostota, a zaraz bardzo wysoka skuteczność pozwala podróżować ze znacznie większym spokojem. Mało który kierowca jednak ma świadomość, że dają one tak naprawdę podwójne bezpieczeństwo. Posiadają jeszcze jedną ukrytą funkcję, o której mało kto wie.

pasy bezpieczenstwa 2
Podaj dalej

Kto wymyślił pasy bezpieczeństwa i do czego służą?

pasy bezpieczeństwa
fot. freepik

Ten kluczowy element bezpieczeństwa w samochodzie – obok poduszek powietrznych, wywodzi się ze Szwecji. Pomysłodawcą był inżynier Nils Bohlin, którego dzieło zostało wprowadzone w modelach Volvo Amazon oraz Volvo PV 544. Sama firma Volvo była pierwszą, która umieściła pasy bezpieczeństwa w samochodzie na świecie, jako standardowe wyposażenie. Początkowo były to pasy statyczne, a jedenaście lat później pojawiły się pasy bezwładnościowe. Po latach zostały one udoskonalone m.in. w pirotechniczne napinacze.

Główną funkcją pasów jest to, aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy w trakcie potencjalnej kolizji czy wypadku. W tego typu sytuacjach ciało staje się bezwładne, potrafi ważyć nawet kilka ton. Uderzenie głową czy ciałem o deskę rozdzielczą potencjalnie może zakończyć się tragicznie. Wiele zależy oczywiście od tego, z jaką prędkością porusza się pojazd w danym momencie.

Dane pokazują, że już przy 75 km/h w zderzeniu z nieruchomą przeszkodą jak drzewo czy słup,  szanse na przeżycie osoby bez zapiętych pasów są praktycznie zerowe. Zapięcie ich pozwoliło przeżyć w tego typu sytuacjach ponad połowie osób, unikając przy tym poważnych obrażeń. Oczywiście nie jest to element, który daje zawsze gwarancje przeżycia. Im większa prędkość tym takie prawdopodobieństwo maleje, ale jest to też zależne od wielu innych czynników. Dlatego też jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest po prostu czystą głupotą i ogromną nieodpowiedzialnością.

mandat pasy bezpieczenstwa
fot. freepik

Inna funkcja pasów bezpieczeństwa

Na temat bezpieczeństwa, warto wiedzieć jak jeszcze życie mogą uratować nam pasy. Bywają sytuacje, w których po wypadku trzeba możliwie szybko opuścić pojazd. Może to być np. wtedy, kiedy zaczyna pojawiać się ogień. Przy poważniejszych kolizjach czy wypadkach zdarza się jednak, że nie da się otworzyć drzwi, gdyż karoseria jest mocno powyginana.

Wtedy na ratunek przychodzą pasy bezpieczeństwa, a dokładniej mówiąc metalowa klamra, którą na co dzień zapominamy w gniazdo przy fotelu. Element ten jest wykonany z grubej stalowej blachy, dzięki czemu można łatwo, szybko i co najważniejsze skutecznie wybić szybę i wydostać się z pojazdu. Oczywiście można narazić się na to, że pokaleczymy sobie dłoń. W przypadku poważnego zagrożenia zdrowia i życia, to jednak najmniejszy szczegół, jaki może kogokolwiek martwić.

Jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa?

Samo zapięcie pasów jest niezwykle proste. Wystarczy wspomnianą metalową klamrę wpiąć w gniazdo przy fotelu. Jednakże trzeba pamiętać o kilku innych istotnych rzeczach. Pas musi być napięty i przylegać dobrze do ciała – nie może być także w żadnym miejscu obrócony, skręcony. Jeżeli tak nie jest to jego skuteczność znacząco maleje przy zdarzeniu drogowym. Trzeba pamiętać także o tym, że górna część pasa musi przebiegać bliżej szyi niż żeber. W przypadku zderzenia może dojść do połamania żeber.

 

Przeczytaj również