Czy Tesla Cybertruck będzie dostępna w Europie?
Cybertruck od momentu ujrzenia światła dziennego, uważany jest za auto przyszłości. Elon Musk od samego początku ogłoszenia swojego dzieła widzi w nim niezwykle ogromny potencjał. Już sam fakt, jak przez ostatnie ponad trzy lata samochód, którego jeszcze nie było, budził tak ogromne emocje. W dodatku bardzo zróżnicowane, bowiem ma on rzesze zwolenników, jak i tyle samo przeciwników. Najważniejsze dla Tesli jednak pozostaje to, aby bez względu na wszystko auto było dostępne w sprzedaży na całym świecie.
I tutaj rodzi się dość duży problem, bowiem Europa nie chce z otwartymi rękami powitać Cybertrucka. Oficjalnie problem stwarzają kanciaste kształty i nadwozie wykonane z wyjątkowo grubej stalowej blachy. Warto wspomnieć, że model ten jest niezwykle ciężki i waży około 3 ton. To wszystko w ocenie wielu ekspertów stwarza ogromne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Tym samym SUV może nie zostać dopuszczony do tego, aby poruszać się po drogach np. w Unii Europejskiej.
Mit ten obalają nieco testy zderzeniowe Tesli Cybertruck, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i wypadły dobrze. Mimo to wielu ekspertów od bezpieczeństwa je kwestionuje. Warto podkreślić, że Europie tego typu testy rządzą się innymi zasadami. Sam Elon Musk dość niefortunnie stwierdza, że jego pojazd ”wygra spotkanie z każdym innym autem”. Słowa te zostały uznane za bardzo kontrowersyjne i pokazują, gdzie miliarder widzi miejsce dla innych producentów. To także odniesienie jak przy niewielkim kontakcie mogą wyglądać obrażenia pieszego czy rowerzysty.
A co jeżeli nie chodzi o bezpieczeństwo?
Wiadomo, że postać Elona Muska jest odbierana jako niezwykle kontrowersyjna na świecie. To właśnie przez jego wiele nietypowych zdań, podjętych decyzji czy zachowań. W dużej mierze może chodzić też o sytuacje związaną z Ukrainą, gdzie najpierw amerykański potentat zaoferował pomoc, później się z niej wycofując. Do tego wszystkiego publikował na platformie społecznościowej bardzo mocne tezy na temat wojny na Ukrainie.
To wszystko sprawia, że europejscy politycy nie do końca są za tym, aby pozwolić właścicielowi Tesli uprawiać tutaj handel. Zapewne będzie z tego faktu wynikało wiele medialnych sporów, zanim obie strony zasiądą do rozmów. Może się skończyć na tym, że Cybertruck sprzedawany w Europie może nie być tym samym pojazdem co w USA. Można spodziewać się tutaj długich perturbacji, a finisz ich musi zakończyć się wspólnym dialogiem i zapewne negocjacjami.
Jedno wydaje się pewne – Europejczycy chcą Cybertrucka i chcą móc mieć możliwość jego zakupu. To na pewno auto nietuzinkowe na tle wielu innych i posiadanie go wśród osób zamożnych, będzie nie tylko zabawką, ale czymś prestiżowym.