Jakie samochody sprzedają się w Polsce najlepiej? Zaskoczenia brak

Samochody używane w Polsce z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Rynek wtórny niewątpliwie odżywa, choć niestety jakość pojazdów wciąż pozostawia bardzo wiele do życzenia. Chętnych jednak nie brakuje, aby wymienić swój aktualny pojazd na nowszy lub sięgnąć po swój pierwszy wymarzony. Są auta na które trzeba decydować się naprawdę bardzo szybko, bowiem chętnych na nich nie brakuje.

konfiskata samochód kierowca pijany kierowcy samochodu
Podaj dalej

Samochody z LPG schodzą jak świeże bułeczki

Grupa OLX przygotowała raport OTOMOTO Insights, który podsumował sprzedaż samochodów na rynku wtórnym w 2023 roku. To bardzo dokładne i precyzyjne dane, bowiem te z OTOMOTO uzupełnione są o informacje pochodzące z GUS, NBP czy Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tym samym czarno na białym widać, jak ma się sprzedaż aut w Polsce.

Klientów najbardziej interesują auta zasilane LPG i trudno się temu dziwić. Od kiedy ceny paliw wyglądają, tak jak wyglądają, każdy woli tankować zdecydowanie taniej i jeździć ”za grosze”. Dlatego też, gdy tylko pojawi się okazja nie można długo zwlekać, gdyż lista chętnych jest długa. To też również sprawia, że samochody z instalacją gazową mają swoją wartość. Pojazd w dobrym stanie można sprzedać za naprawdę satysfakcjonującą cenę. Wiele osób woli wydać więcej na starcie – bo jest na to przygotowana, a następnie miesięcznie tankować dużo, dużo taniej.

samochody-parking-sprzedaz
fot. freepik

Średnio auto zasilane autogazem na aukcjach znajduje się 40 dni. Oznacza to, że lepsze modele schodzą bardzo szybko, te ”gorsze”, czyli m.in. z większym przebiegiem i gorszym rocznikiem, nieco dłużej. Auta z innymi napędami potrzebują więcej czasu na to, aby trafiły do innego właściciela. ”Zarówno w przypadku ofert zamieszczanych przez użytkowników biznesowych, jak i indywidualnych, najkrócej trwały ogłoszenia pojazdów na benzynę oraz na LPG. Charakteryzowało je także najmniejsze wydłużenie czasu koniecznego na sprzedaż pojazdu.” – czytamy w raporcie OTOMOTO Insights.

Elektryki sprzedają się coraz gorzej

Porównując szybkość sprzedaży samochodów w porównaniu z 2022 roku, klienci potrzebowali nieco więcej czasu na decyzje. LPG sprzedawało się średnio wolniej o trzy dni, benzyniak o cztery, a diesel o sześć. Warto również zwrócić uwagę, jak spada zainteresowanie samochodami elektrycznymi. W 2022 roku auta sprzedawały się średnio w miesiąc, a teraz potrzeba na to dwóch miesięcy!

Klienci nie wierzą już w to, że infrastruktura zacznie rosnąć w oczach – jak obiecywano. Nie wierzą już również w to, że jazda elektrykiem jest tania. W dodatku cały świat przekonuje się, że moda na auta na prąd to bardziej nietrafiony wymysł, niż kierunek w jakim należy podążać. Wygląda na to, że plany Unii Europejskiej dość mocno mogą zostać zweryfikowane przez społeczeństwo.

Na tą chwilę dość wyraźnie w całej Europie zyskuje LPG, co na pewno nie do końca podoba się Unii Europejskiej. Warto będzie obserwować to, jak będzie wyglądała sytuacja z autogazem w kolejnym roku, po wejściu embargo. Dla wielu krajów nie stanowi to jednak większego problemu, jak dla nas, bowiem zapotrzebowanie na LPG jest znacznie mniejsze, niż u nas. Pozostaje zatem czekać i obserwować, jak rynek zareaguje na zmiany.

Przeczytaj również